Elindulhat a tárcanovella új reneszánsza

Tompa Z. Mihály író több érdemes irodalmi trófeával is ünnepelheti közelgő, szeptember 15-i hatvanadik születésnapját. Állomás című regényével a Magyar Napló, az Állomásfőnök megkísértése című regényével a Barankovics Alapítvány irodalmi pályázatának kategóriadíját nyerte el a közelmúltban.

2009. 08. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alighogy megjelentek egy kötetben a pályadíjas munkák, már azt olvashatjuk az Irodalmi Jelen című, Erdélyben szerkesztett folyóirat internetes portálján, hogy Tompa Z. Mihály első díjat nyert a lap novellapályázatán. Az író Hatvanban él családjával, a Lőrinci Művelődési Központ igazgatójaként, s a Lőrinci Városi Újság szerkesztőjeként dolgozik. Kérdésünkre elmondta, hogy a pályázatot meghirdető Irodalmi Jelen érdekessége, hogy a főszerkesztője, Böszörményi Zoltán Monacóban él, egyik szerkesztője, Onagy Zoltán esztergomi, Szőcs Géza, a prózarovat szerkesztője erdélyi, de gyakran fordul meg Budapesten is. A kiadási helye Aradon van, internetes változata aktív, színvonalas, a világ minden pontján olvasható. Az Irodalmi Jelen az év elején hirdette meg a novellapályázatot, tetszés szerinti témakörben, két munkát kellett beadni májusig. Sokak számára először bizonyára már-már riasztó lehetett, hogy a terjedelmet a zsűri hatezer karakterben minimalizálta, a pályamunka gyakorlatilag két oldalnál nem lehetett hoszszabb. Ennyire kötött terjedelemben hatásos művet megírni nem kis kihívás. Ugyanakkor – tette hozzá az író – abból a szempontból igaza van a szerkesztőségnek, hogy a novella éppen a mai világban látszik háttérbe szorulni, amikor egyrészt közeleg a műfaj óriására emlékező Mikszáth Kálmán-év, másrészt az embereknek egyre kevesebb idejük jut az olvasásra, de egy két-három oldalas elbeszélésnek talán a munkától fáradtan is nekiveselkednek az esti, álomba zsongító tévézés előtt. A pályázat a kiírók reményei szerint elindíthatja a tárcanovella új reneszánszát is, hiszen a műfaj eltűnéséért nemcsak az írók, hanem a lapok is felelősök. – Tréfába burkoltan mondhatnám: azért is üdvösek az irodalmi pályázatok, mert a határidő a legjobb múzsa, kivált itt és most, amikor gyakorlatilag megszűnt hazánkban az irodalomból élő, szabadúszó író fogalma – tűnődik Tompa Z. Mihály. Az íróember hajlamos a lustaságra, ráadásul jobbára dolgozik, de egy nemes vetélkedő határideje önmagában is mozgásba hozhatja az ihletet.
Izgalmassá és mozgalmassá tette az Irodalmi Jelen pályázatát, hogy a jeligés művek folyamatosan felkerültek a lap internetes portáljára, s az olvasók is szavazhattak, a nemes versengés a nép szeme előtt zajlott. Háromszázharmincöt munka landolt Aradon, a legtöbben az anyaországból pályáztak, érkeztek művek a Kárpát-medence számos pontjáról, de amerikai, ausztráliai magyarok is szélesítették a palettát, ami az internet előnyeit ecsetelheti azok előtt, akik még ma is idegenkednek bizonyos értelemben a „virtuális” megjelenési formától. A zsűri és a szerkesztőség ötvenöt munkát választott ki, a belőlük öszszeállított antológia megjelenik a karácsonyi könyvvásárra, ugyanis az Irodalmi Jelen könyvkiadással is foglalkozik. Tompa Z. Mihálynak nemcsak a nyertes műve, hanem a másik, díjazatlan munkája is bekerült a válogatásba.
Arra kértük, mondjon néhány szót a két elbeszélésről. A győztes novella címe Kenguruk a körúton. Kiszolgáltatott, manipulált prostituált lány áll a középpontjában, aki egy gyilkosságra készül, a szörnyű tettre a futtatója biztatja. A lány egyedülálló, a novella elején még nem tudja, ki az édesanyja, aki csecsemőként sorsára hagyta. A lánynak éppen ezért a kenguru a kedvenc állata, aki az erszényében hordja a gyermekét, és a kis kenguru élete összefonódik az édesanyjáéval, amíg fel nem nő. A futtatója azt ígéri a prostituáltnak, hogy ha sikerül megölnie a kiszemelt nőt, elviszi Ausztráliába, ahol a kengurukat megnézheti saját, élő környezetükben, nem csak az állatkertben. A tragikus csattanó, hogy a meggyilkolandó pénzes, lányok futtatásából élő hölgyről kiderül, hogy ő a főszereplőnő édesanyja. Hogy végrehajtja-e a tettét, vagy nem, az legyen azok titka, akik végigolvassák a művet a www.irodalmijelen.hu weblapon. A másik elbeszélés címe A vadűző, amely egy olyan fiatal vadőrről szól, aki bölcsésznek készült, de azért kellett az apja mesterségét folytatnia, mert az öreg egy hajtóvadászaton tévedésből agyonlőtt valakit, s az ügy eltussolásának ára, hogy a fiú folytassa az apa mesterségét. Ám a fiú érző lélek, egyre inkább a vadaknak drukkol, s végül egy furcsa tettre szánja el magát…
Arra a felvetésünkre, azért áll-e mindkét novella középpontjában bűnügy, mert a XXI. században a bűn, a törvényszegés hétköznapjaink szerves részévé vált, Tompa Z. Mihály azt válaszolta, hogy bár ez nem tudatosan történt, de valóban így igaz. Ennek a traumának feldolgozása az írók mellett filozófusok, lélekbúvárok feladata. A irodalom egyik missziója, hogy a hétköznapi embert is szembesítse azzal, menynyire megváltozott az életünk.
Nemhiába mondják – összegez végül Tompa Z. Mihály –, hogy a novella a próza költészete, ő irigyli a költőket, akik impulzívan, a metaforateremtés birtokában olykor egy lendülettel és kiválóan megírnak nagyon hosszú prózai műveket is. – Lehet, hogy naivitás, de hiszek abban, hogy az irodalom a válságos idők dacára is alkalmas arra, hogy megváltoztassa az életünket – mondja. – Hiszek abban is, hogy minden igazán értékes irodalmi mű közvetlenül, közvetetten, nyíltan-rejtetten erősíti a magyarságtudatunkat. A nemes irodalom a nemzet egyik fő életforrása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.