Embertelen a kormány intézkedése

Óriási felháborodást váltott ki a betegek körében és a szakmai érdekképviseleteknél az Egészségügyi Minisztérium rendeletének tegnapi módosítása, amely korlátozza a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás feltételeit, és jelentősen csökkenti a 25 százalékosra emelt áfa miatt amúgy is megdrágult eszközök támogatását.

2009. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanulmány amerikából. Az Egyesült Államokban nemrégiben tanulmány készült a hallásvesztés társadalmi költségeiről, eszerint egy ember esetében ezek körülbelül 300 ezer dollárt, azaz 57 millió forintot tesznek ki. A kiadások nagyobb része – legalábbis Amerikában – abból adódik, hogy a hallássérült ember kisebb értékű gazdasági tevékenységet fejt ki amiatt, hogy az állapotát nem kezelik megfelelően, többek között nem jut hozzá a szükséges eszközökhöz, iskolához, rehabilitációhoz.


Embertelennek, méltánytalannak és végrehajthatatlannak nevezik beteg- és szakmai szervezetek a kormány azon rendeletmódosítását, amely erősen megnyirbálja a gyógyászati segédeszközök támogatását, és elvon a legrászorultabbakat érintő támogatásokból. A kötszerektől és a művégtagoktól kezdve egészen a kerekes székig terjedő, több száz terméket érintő rendeletében az eddigi hozzájárulási arányokat alaposan lecsökkenti a kormány, miközben július elsejétől a legmagasabb kulcsba sorolva 25 százalékra emelte az eszközök forgalmi adóját, ami már önmagában is jelentős áremelkedést okozott.
*
A rendelet ráadásul rengeteg felesleges és értelmetlen bürokratikus elemet is rejt: ilyen például a nagyobb értékű eszközök folyamatos ellenjegyzési előírása, amelynek elszenvedői a súlyosan fogyatékos betegek. A takarékoskodás több mint tízszázalékos elvonást jelent a tavalyi kasszához képest, így az idén 5,5 milliárd forinttal lesz kisebb a segédeszközök támogatására fordítható keret.
Számos eszköz felírhatóságát adminisztratív módszerekkel nehezíti a rendelet, így a rászorult embereket olyan helyzetbe hozza, hogy sokan nem fogják tudni kiváltani a számukra nélkülözhetetlen segédeszközt. A Mozgássérültek Egyesületeinek Országos Szövetsége Oszkó Péter pénzügyminiszterhez és Székely Tamás egészségügyi miniszterhez írt levelében arra is rámutatott, hogy a súlyosan fogyatékos gyermekek közlekedési eszközei esetében az áfaemelés és a támogatás lecsökkentése olyan családokat tehet tönkre, akik messze rosszabb körülmények között élnek, mint mások.
A rendelet továbbá erősen behatárolja azt az időt, ameddig a társadalombiztosítás szerint ki kell tartania az adott eszköznek. Még a legegyszerűbb, hatvanezer forintos kerekes széket is már hat évig, a motoros eszközöket nyolc évig, a művégtagokat egy–három évig kell használni, az időközi javíttatás egy részét a fogyatékos embereknek kell fizetniük.
Évente csak egy pár gyerekcipő
Tiltakoznak a segédeszközgyártók is, nemcsak a szigorítások ellen, hanem azért is, mert a megnövekedett működési költségeik ellenére hat éve nem emelhettek árat. Az ortopédcipő-készítők azt sérelmezik, hogy a gyerekcipők támogatási összegét is lecsökkenti az új rendelet, így egy pár cipőért akár húszezer forintot is ki kell fizetniük a szülőknek. A szakma nem érti a szigorítást, hiszen a cipők a beteg láb méretére, egyedi lábformára készülnek, vagyis ezeket a cipőket nem lehet a piacon eladni. A rendelet szerint ráadásul egy évben csak egy pár cipőt támogatna a tb annak ellenére, hogy a gyerekek néhány hónap alatt kinövik azokat, a téli-nyári szezon miatti cipőváltásról már nem is beszélve.
– Hiába kértük a szaktárcától azt, hogy kedvezményes áfakulcs alá tartozzanak a gyógyászati segédeszközök – fogalmazott lapunknak Hagymási Miklós. A Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) érdekvédelmi szervezet elnöke hangsúlyozta: az adóemelés mellett nagyon lecsökkentették sok termék támogatási összegét, sőt több orvosi segédeszköznél meg is szüntették azt. Felírásuk nehezítése súlyos terheket ró az orvosokra és a betegekre, ráadásul a bürokratikus szigorítás helyett sokkal inkább egy hatékony ellenőrzési rendszerrel lehetne védekezni az esetleges visszaélésekkel szemben. Hagymási szerint a tavalyi kasszát tudatosan alultervezték, most pedig a túllépésre hivatkozva próbálnak lefaragni az amúgy is szűkös költségvetésből. – A gyógyászati rehabilitáción takarékoskodni ráadásul nem is éri meg: a munkavállalók ugyanis megfelelő kezelés mellett sokkal hamarabb visszatérhetnek dolgozni – fűzte hozzá Hagymási.
Kirekesztett rászorulók
Fiskális szempontok szerint a kormány a beteg és sérült embereket rekeszti ki, éppen azokat, akiknek társadalmi beilleszkedését segíteni kellene – mondta lapunknak Kupper András, a Fidesz országgyűlési képviselője, a parlament egészségügyi bizottságának tagja. Egyetlen olyan rétege sincs az orvosi segédeszközöket használóknak, akiket a változás ne érintene hátrányosan. Kupper emlékeztetett arra, hogy míg a világ fejlett országaiban a legrászorultabbaknak járó eszközök mindenütt kedvezményes forgalmi adó alá esnek, nálunk éppen a legmagasabba sorolták azokat. Az egészségügyi tárcának semmi oka a büszkeségre.
A tervezet első változatát megvétózták a beteg- és a szakmai érdekképviseletek, amelyeknek három munkanapjuk volt arra, hogy megismerkedjenek a dokumentummal és javaslatokat tegyenek annak javítására.
A legújabb, szerdán a kormány elé kerülő variációról egyelőre csak részleteket tudni, mert ígéretével ellentétben Székely Tamás egészségügyi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján azt nem ismertette.
A rendelet várható hatásai eléggé nyomasztók, hiszen már a korábbi változat is több, az érintettek szerint elfogadhatatlan megszorítást is tartalmazott; többek között modern hallókészülék vásárlása esetén a nyugdíjasokat alkotmányellenesen megfosztották volna a támogatástól, és bizonytalanná vált a gyerekek hallókészülékei tartozékainak (elemek, fülillesztékek) támogatása. Ez évi 20-30 ezer forintos pluszköltséget rótt volna a családokra. Az érintettek felhördülésének hatására a minisztérium kénytelen volt visszakozni, és törölte a nyugdíjasokat a támogatástól megfosztó passzust, mondván, szó sincs negatív diszkriminációról, tévedés történt.
A jelek szerint viszont a korábbiaktól eltérően a gyerekek ezentúl nem száz-, hanem 98 százalékos támogatást kapnak a hallókészülékre és a tartozékokra. Azaz a szülőnek két százalékot, de legfeljebb öt-ötezer forintot kell fizetniük ezekért. Az, hogy a hallásban nem létezik luxus, egyértelműnek tűnik, főként egy fejlődő gyerek esetében, akinek a legjobb segédeszközzel sem lesz tökéletes a hallása. Az viszont semmiképp sem elfogadható, hogy a sérült gyerekeket nevelő családoknak fizetniük kell azért, hogy lefaraghassanak abból a hátrányból, amellyel gyerekeik a többiekhez képest indulnak.
Az államnak az épekével megegyező jogokat kell biztosítania a sérülteknek, de ezt nem teszi meg, vagy csak nagy hiányosságokkal. Pedig meglehetősen büszkék vagyunk a fogyatékosügyi törvényünkre, és arra, hogy 2007-ben elsőként erősítettük meg a New York-i, fogyatékos emberek jogait biztosító ENSZ-egyezményt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az iparilag fejlett országok lakosságának körülbelül tíz százaléka hallássérült vagy siket, azaz Magyarországon legalább egymillióra tehető a számuk, hallókészüléket azonban közülük csak legfeljebb 2-300 ezer ember használ.
Hol az esélyegyenlőség?
Maradva a fenti példánál, megkerestük Perlusz Andreát, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskola Szurdopedagógiai Tanszékének vezetőjét. Beszámolója szerint veleszületett fogyatékosság, így a hallássérülés esetében is meghatározó a korai fejlesztés. Ennek része többek között a megfelelő típusú és minőségű hallókészülék beszerzése. Ha viszont a kicsi nem kapja meg a segédeszközt, vagy annak nem megfelelő a minősége, a következmények az egész életére kihatnak. A hallászavar miatt ugyanis lemarad a beszédfejlődésében, ami együtt járhat a fogalomalkotási és kognitív funkciók, azaz gondolkodási műveletek lemaradásával is. Ezektől függ, hogy járhat-e halló gyerekek óvodájába, iskolájába, vagy csak speciális intézménybe vihetik. Mindenképpen már kiskorában hátránynyal indul. Rehabilitációval és a megfelelő segédeszközökkel ez a hátrány leküzdhető, vagy legalábbis csökkenthető lenne.
Ilyen előzmények után nem meglepő, hogy hazánkban nagyon alacsony a felsőoktatásban részt vevő nagyothallók aránya. Pedig már létezik olyan, viszonylag egyszerű eszköz, a miniatűr adó-vevő készülékből álló FM-rendszer, amely képes arra, hogy kiszűrje a zavaró háttérzajokat és a visszhangosságot, és a tanuló hallókészülékébe továbbítsa az előadó tanár hangját.
A teljes rendszer, amelyet Nyugat-Európában tömegek használnak, Magyarországon 4-500 ezer forintba kerül. Csak a jó anyagi körülmények között élőknek vagy a szerencséseknek adatik meg, hogy éljenek a lehetőséggel. A szerencsét ez esetben az jelenti, ha sikerül OEP egyedi méltányossági támogatást kapni, vagy esetleg nyerni a Fogyatékosügyi Közalapítvány címzett pályázatán. Ilyen pályázatot azonban már három éve nem írtak ki. Ezzel szemben Dániában, Svédországban, Svájcban, Németország, Ausztriában, Norvégiában, Finnországban, Hollandiában, Franciaországban, Nagy-Britanniában, Litvániában vagy az Egyesült Államokban az FM-rendszer tanulmányaik befejezéséig térítésmentesen vagy csekély díj ellenében jár a fiataloknak.
Egy hallókészülékeket és kiegészítőket forgalmazó bolt tulajdonosa szerint a hallókészülék tartós működtetése nagy költséget ró a családokra, hiszen azt karban kell tartani, és legalább háromnaponta elemet kell cserélni benne. Sokan – többnyire az idősebb emberek – úgy spórolnak, hogy csak időnként használják ezt az eszközt, aminek az a következménye, hogy ezáltal a közvetlen környezetükből is kizáródnak.
Az OEP által meghatározott úgynevezett kihordási idő – ennyi idő múlva juthat a hallássérült új készülékhez – a tervezet szerint hétről hat évre csökken. A szabályozás e formájában jobb az előzőnél, mégsem alkalmas arra, amire kitalálták, következményeként abszurd és a józan észnek ellentmondó helyzetek állhatnak elő. Egy most négyéves kislány kétévesen kapta meg a számára legjobb készüléket. Alig két évvel később azonban megjelent a piacon egy, a sérülésének sokkal jobban megfelelő eszköz, de azt nem kaphatja meg, mert a hallókészülék kihordási ideje még nem telt le. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a beszédfejlődés érzékeny szakaszában lévő kislányt még két évig megfosztják attól, hogy a számára legmegfelelőbb készüléket használja. Mindezt abban a korban, amikor a fejlődése szempontjából minden egyes nap elvesztegetett idő.
A mindenkit megillető emberi jogokról nem is beszélve.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.