Bonyolult és rosszabb hatásfokú operációk sorozatát váltja ki a csontba horgonyzott beültethető hallássegítő rendszer, az úgynevezett Baha, amelyet hazánkban ma alkalmaznak első ízben felnőtt hallássérült ember esetében. A Szegedi Tudományegyetem Fül-orr-gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján Rovó László egyetemi docens, fül-orr-gégész, audiológus szakorvos végzi el a műtétet, amelynek eredményként a beteg hallásának számottevő javulását várják.
Nyugat-Európában a Baha- (Bone-anchored hearing aid) műtét rutinbeavatkozásnak számít, olyannyira, hogy már több száz esetben használták, Magyarországon azonban eddig csak alig néhány, speciális fejlődési rendellenességtől szenvedő gyereknél végeztek ilyen operációt. Ezeket egyedi elbírálás alapján az OEP támogatta, ára körülbelül kétmillió forint – nyilatkozta lapunknak Terman Tibor, az Amplifon Magyarország ügyvezető igazgatója, a Baha hazai képviselője. Beszámolója szerint a fül mögé, a koponyába egy, a csontba beépülni képes titánium-csavart ültetnek, és erre csatlakoztatják rá a mikrofont, a mikrocsipet – amely a hangot rezgésre fordítja át – és a vibrátort, amely a rezgéseket a koponyacsontnak adja át. A hang innen jut a belső fülbe.
Az eljárás a nagyothallók egy viszonylag kis hányada, az úgynevezett légvezetéses hallásvesztesek számára hozhat megoldást. Normális esetben a hang légvezetéssel a dobhártyán és a hallócsontláncolaton keresztül jut a belső fülbe. Megesik azonban, hogy a hallócsontocskák valamilyen okból nem közvetítik a levegő rezgéseit. Műtéttel bizonyos esetekben korrigálni lehet a hallócsontláncolatot, de egyoldali siketség, krónikus folyós középfülgyulladás, a hallójárat és a belsőfül egyes fejlődési rendellenességei vagy a hallócsontok elmeszesedése esetén az operáció nem orvosolja a bajt. A Baha-rendszer azonban, amely a világon az első csontba horgonyzott hallássegítő eszköz, megkerüli a sérült hallóláncolatot, és a levegő helyett a koponyacsontot, illetve annak rezgéseit használja közvetítőként a hangok és a belső fül között.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés