Más budapesti intézményekhez hasonlóan a János-kórház vezetői is levelet kaptak az ÁNTSZ-től, amelyben arról tájékoztatják őket, hogy a Bajcsy-Zsilinszky Kórház teljes műtéti blokkja egy hétre leáll. Az ÁNTSZ azt kérte, hogy ez idő alatt más intézmények vegyék fel a Bajcsy-Zsilinszky területéről érkező sürgősségi betegeket. Havas Szófia, a János-kórház orvos-igazgatója lapunknak elmondta: azonnali tájékoztatást kért a fővárosi önkormányzat egészségügyi ügyosztályától. Onnan levélben azt a választ kapta, hogy műszer- és anyagleltár miatt áll le egy hétre a 4 műtőből és 12 ágyból álló blokk.
*
Havas Szófia felháborítónak nevezte, hogy ilyen indokkal szüneteltetheti egy hétig egy súlyponti intézmény az ellátást. Érthetetlennek tartja, hogy az ÁNTSZ hogyan hagyhatta ezt jóvá. Hozzátette: nyáron valamennyi sürgősségi ellátást végző kórháznak kiemelt megterhelést jelentene ez a feladat, ráadásul érthetetlen, hogy Kőbányáról vagy a Bajcsy-Zsilinszky Kórházhoz tartozó agglomerációs településekről miért kellene mondjuk Buda közepére vinni sürgős betegeket. Ezért nem vállalják a Bajcsy-Zsilinszky területéről érkezők felvételét, s erről már értesítették az ÁNTSZ-t is. – Képzeljük el, mi történne, ha minden kórház leltár miatt egy hétre leállítaná tevékenységének egy jelentős részét – vetette fel.
A Bajcsy-Zsilinszky Kórház vezetői azzal érvelnek, hogy törvényi kötelezettség leltározniuk. Nevük elhallgatását kérő intézményvezetők lapunknak felháborítónak nevezték ezt, ezért ők sem akarják fogadni a szóban forgó pácienseket. Mint mondták, leltározni mindenhol szoktak, ám ehhez nem szüntetik be a betegellátást. Volt olyan főigazgató, aki megjegyezte: megfontolja ezt a módszert, mert ezzel vissza lehet fogni a betegforgalmat, s nagy összeget lehet megtakarítani. Az intézmények az új, áprilistól hatályos finanszírozási rendszerben ugyanis csak a teljesítményük hetven százaléka után kapnak teljes finanszírozást, a 30 százalékért csak csökkentett öszszeget utal nekik az egészségbiztosító. Ha valahol visszafogják a teljesítményt azzal, hogy egy ideig nem fogadnak sürgősségi betegeket, akkor más intézményeket pluszmunkára, pluszteljesítményre kényszerítenek, noha azt már csak csökkentett összegen finanszírozza számukra a biztosító – tette hozzá.
Mint korábban arról lapunk is beszámolt: a szóban forgó műtéti blokk építéséhez a Bajcsy-Zsilinszky Kórház hatalmas összeget, öszszesen tízmilliárd forintot kapott a közelmúltban központi és fővárosi költségvetésből.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!