Nyolcmilliós kártérítés tíz meghurcoltnak

Összesen nyolcmillió forintot kap a rendőrségtől a 2006. őszi utcai tüntetések tíz áldozata, köztük a Kárpátia zenekar dobosa is, akit egy sörözőben vertek össze október 23-án.

2009. 08. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peren kívüli megegyezést kötött a napokban a Készenléti Rendőrség tíz olyan emberrel, akit 2006 őszén jogtalanul bántalmaztak, hurcoltak el, vagy tartottak fogva – értesült lapunk. A Készenléti Rendőrségnek (akkori nevén Rendészeti Biztonsági Szolgálatnak, vagyis a Rebisznek) közel három évre volt szüksége ahhoz, hogy elismerje a felelősségét, sajnálkozását fejezze ki, és a peren kívüli megegyezés alapján közel nyolcmillió forintot fizessen majd a Nemzeti Jogvédő Szolgálat által képviselt áldozatoknak (fejenként 650 és 975 ezer forint közötti összeget).
A tízből nyolc eset 2006 szeptemberében történt. Tipikus „levadászásokról” van szó, amelyeknek közös jellemzője, hogy vétlen, a tüntetéseken részt sem vett járókelők vagy rendbontást el nem követő fiatalok estek áldozatul a hatósági önkénynek. Többeket meg is vertek a bilincselés előtt (és után), majd napokat töltöttek a rendőrségi fogdán, illetve előzetesben. Az akkori bevett gyakorlat szerint garázdaság és csoportosan, felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak címén indítottak ellenük eljárásokat, amelyeket utóbb kénytelenek voltak megszüntetni. A jogtalan fogva tartás miatt közülük ketten, Darnay János és Fodor Gábor már korábban 1,7, illetve 2,2 millió forintos kártalanítást kapott a magyar államtól. (A kártalanítás az ártatlanul előzetes letartóztatásban töltött időért mindenképpen jár, csak annak összege kérdéses.) A fennmaradó két hatósági jogsértés 2006. október 23-án történt. Bankó Attila, a Kárpátia együttes dobosa és egy barátja a Rákóczi út egyik kávézójában ültek este 11 óra körül, amikor azonosító szám nélküli, símaszkos rendőrök rontottak a helyiségbe, majd ütni-verni kezdték a két férfit. Miután észrevették, hogy a kávézóban biztonsági kamera van, sietve elmenekültek. Az ügyészség pedig – mint a legtöbb hasonló esetben – nem tudta azonosítani az elkövetőket.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője, a károsultak jogi képviselője lapunknak úgy értékelte a rendőrséggel kötött peren kívüli megegyezést, hogy az közel háromévnyi megfeszített jogvédő munka eredménye, amelyhez nagyban hozzájárultak a hasonló ügyekben a rendőrséget elmarasztaló bírósági ítéletek is. Az ügyvéd megemlítette: a nemzeti jogvédőknél még mintegy húsz rendezetlen 2006. őszi ügy van, és jó lenne, ha minél többet sikerülne peren kívül dűlőre vinni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.