Peren kívüli megegyezést kötött a napokban a Készenléti Rendőrség tíz olyan emberrel, akit 2006 őszén jogtalanul bántalmaztak, hurcoltak el, vagy tartottak fogva – értesült lapunk. A Készenléti Rendőrségnek (akkori nevén Rendészeti Biztonsági Szolgálatnak, vagyis a Rebisznek) közel három évre volt szüksége ahhoz, hogy elismerje a felelősségét, sajnálkozását fejezze ki, és a peren kívüli megegyezés alapján közel nyolcmillió forintot fizessen majd a Nemzeti Jogvédő Szolgálat által képviselt áldozatoknak (fejenként 650 és 975 ezer forint közötti összeget).
A tízből nyolc eset 2006 szeptemberében történt. Tipikus „levadászásokról” van szó, amelyeknek közös jellemzője, hogy vétlen, a tüntetéseken részt sem vett járókelők vagy rendbontást el nem követő fiatalok estek áldozatul a hatósági önkénynek. Többeket meg is vertek a bilincselés előtt (és után), majd napokat töltöttek a rendőrségi fogdán, illetve előzetesben. Az akkori bevett gyakorlat szerint garázdaság és csoportosan, felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak címén indítottak ellenük eljárásokat, amelyeket utóbb kénytelenek voltak megszüntetni. A jogtalan fogva tartás miatt közülük ketten, Darnay János és Fodor Gábor már korábban 1,7, illetve 2,2 millió forintos kártalanítást kapott a magyar államtól. (A kártalanítás az ártatlanul előzetes letartóztatásban töltött időért mindenképpen jár, csak annak összege kérdéses.) A fennmaradó két hatósági jogsértés 2006. október 23-án történt. Bankó Attila, a Kárpátia együttes dobosa és egy barátja a Rákóczi út egyik kávézójában ültek este 11 óra körül, amikor azonosító szám nélküli, símaszkos rendőrök rontottak a helyiségbe, majd ütni-verni kezdték a két férfit. Miután észrevették, hogy a kávézóban biztonsági kamera van, sietve elmenekültek. Az ügyészség pedig – mint a legtöbb hasonló esetben – nem tudta azonosítani az elkövetőket.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője, a károsultak jogi képviselője lapunknak úgy értékelte a rendőrséggel kötött peren kívüli megegyezést, hogy az közel háromévnyi megfeszített jogvédő munka eredménye, amelyhez nagyban hozzájárultak a hasonló ügyekben a rendőrséget elmarasztaló bírósági ítéletek is. Az ügyvéd megemlítette: a nemzeti jogvédőknél még mintegy húsz rendezetlen 2006. őszi ügy van, és jó lenne, ha minél többet sikerülne peren kívül dűlőre vinni.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak