Sürgősségi ellátás: kritikus ÁSZ-jelentés

Nem valósult meg a sürgősségi betegellátó rendszer átfogó fejlesztése – állapította meg az Állami Számvevőszék. A szervezet jelentéséből kiderül továbbá, hogy a terület modernizálására szánt pénzösszegek felhasználása jelenleg is késedelmesen zajlik.

2009. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fejlesztések nem egy elfogadott, átfogó program mentén valósultak meg. Így nélkülözték a komplexitást, s szinte kizárólag csak az eszközállomány és az infrastruktúra javítására összpontosultak – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ). A sürgősségi betegellátó rendszerről készült vizsgálat eredménye úgy összegezhető, hogy a területet hiába nevezte kiemelt fontosságúnak több kormány, annak átfogó fejlesztése nem valósult meg. Berényi Magdolna, az ÁSZ osztályvezető főtanácsosa elmondta: a fejlesztéseket és az uniós pénzek lehívását hátráltatja, hogy nincs teljesítményértékelő rendszer, s hiányzik a humánerőforrás- és a minőségfejlesztési stratégia is.
Számos gond akad még: az öt éve indított fejlesztési program ellenére az egyes szakmák között nincs összhang még abban sem, hogy mi tekintendő sürgősségnek, s az ellátás megszervezésének gyakorlata sem egységes. A finanszírozás nem ösztönzi a hatékony működést, az alapellátásban a befejezett kezelést. Így néha akkor is továbbküldik a pácienst a háziorvosi ügyeletről, ha arra valójában nincs szükség. A lakosság pedig továbbra sem tudja, mikor indokolt a sürgősségi segítségkérés, nincs ugyanis megfelelő iskolai oktatás és laikusképzés. A háziorvosi ügyeleteknek csak töredéke rendelkezik informatikai öszszeköttetéssel a mentőkhöz és a sürgősségi szakellátást nyújtó kórházakhoz, így az ügyeletben dolgozók alig tudnak szakmai segítséget kérni – derül ki az összegzésből.
Mikola István szerint lehangoló az ÁSZ jelentése, s nagyon sok a tennivalója a kormánynak. A fideszes politikus elmondta: szerinte előkészítetlen és veszélyes a betegbiztonság szempontjából az a szabályozás, amellyel az ÁNTSZ nemrég 13 kórházat jelölt ki a legsúlyosabb esetek ellátására. Az egészségügyi tárca szerint Mikola csak a negatív adatokat közölte az ÁSZ-jelentésből, holott az pozitívumokat is tartalmaz. Utóbbira példa, hogy a háziorvosi ügyeleti ellátásban a szakmai minimumfeltételek tavaly – egy szolgáltató kivételével – mindenütt rendelkezésre álltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.