Tolcsvayék újra együtt

Gárdonyban a Pisztráng utcai  Varga étteremnél szombaton este fél kilenckor a Tolcsvay Trió ad koncertet a tradicionális magyar népzene rajongóinak. A hangverseny érdekessége, hogy a jelenlegi trió – tagjai Czipó Tibor basszgitáros, Egri László szólógitáros, Tolcsvay Béla énekes, tizenkét húros gitáros – vendégeként színpadra lép Tolcsvay László. A fivérek együtt képviselik a legrégibb folyamatosan létező magyar együttes alapítóit.

2009. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tolcsvay Béla és a Tolcsvay Trió: fogalom. Az 1946. november 6-án született művész és a negyvenéves csapat tagjai a hiteles magyar hagyományoktól ihletett muzsika emblémái. A kezdő hármas: Balázs Gábor, Tolcsvay László és Tolcsvay Béla 1967-ben alapította a Tolcsvay Triót Tolcsvay Béla vezetésével. Már 1968-ban megnyerték folkbeat kategóriában a Ki mit tud?-ot. A kor nagy és talán egyetlen – elvileg spontán – tehetségkutató fesztiválján jobb híján erőltették őket a folkbeat műfaji keretei közé, mert Balázs Gábor és a Tolcsvay fivérek már a kezdet kezdetén a saját útjukat járták. Tolcsvay Béla különös, mély regiszterű, átható énekhangja remekül harmonizált Tolcsvay László lírai tenorjával. Tolcsvay Béla akusztikus gitárt vett a kezébe, s ahogy mondani szokta, nem egy szál magában, mint barátja, Dinynyés József daltulajdonos, hanem nyomban a komplett Tolcsvay Trióval, magyar népzenei ihletésű számokkal, megzenésített versekkel és népdalokkal lépett színre. Ezt a népdalos hangzásvilágot 1970–73-ig a Tolcsvayék és a Trió nevet viselő együttessé bővülten még színesebbé varázsolták. 1973-ban az Illés és a Tolcsvay-csapat tagjainak többsége közösen alapította meg a Fonográf countryegyüttest, amelyből csak az alapítók maradtak ki. Illés Lajos és Tolcsvay Béla hű maradt az eredeti elképzeléseihez, a korszerű köntösbe öltöztetett népzenei tónushoz. A Tolcsvay Trió az 1967-es alapítás óta egy pillanatig nem szűnt meg létezni, 1992 óta a reneszánszát éli.
A fivérek külön-külön is a magyar nemzeti elkötelezettségű népszerű zene legjobbjaivá, élő legendává váltak. Tolcsvay Béla csodálatos trilógiája, a Napfényfia, a Rijjadóleány, a Csillaglánc CD-változatban, élő koncertként bejárta a Kárpát-medencét. Tolcsvay László híres számai, Az első villamos, szólólemezei, például a Fehér zaj mellett az 1992-es Mária evangéliuma című remeklés jut eszünkbe. Tolcsvay Béla azt szokta mondani, ha azt kérdezik, melyik műfajt szereti a legjobban repertoárjukból, és hogyan határozná meg művészönmagát: mindig az adott feladat kihívása a legfontosabb, s ez igaz a csapatra nézve is. Kísérték Latinovits Zoltán előadóestjét, létezik a saját muzsikájuk, vannak Tolcsvay Bélának és Lászlónak is szólószámai, írnak kísérőzenét filmekhez, megzenésítenek verseket.
Tolcsvay Béla koncertjein mindig bőséggel felcsendülnek népdalok az anyaország minden szegletéből, Erdélyből, Bácskából, a Kárpátaljáról, Felvidékről. Az ars poeticáját egyszer így fogalmazta meg: „Tisztelem a folklórt, az ősi gyökereket. Az arányok megtalálásánál semmi sem fontosabb. Olyan őszinte, egyszerű formába öntött muzsikát játszunk, ami bárki számára érthető. Érintsen meg bennünket a kegyelem úgy, hogy odafigyeljenek rá mások is.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.