Bár alig egy évig volt a BKV stratégiai igazgatója Bosnyák Gyula, tavaly áprilisi távozása után mégis gigantikus összeget, 39 millió forintot kapott – tudta meg lapunk. Bosnyákkal eredetileg 2007-től 2011-ig szóló, határozott idejű szerződést kötött a közlekedési társaság, de kinevezése után egy évvel menesztették, mivel kudarcba fulladt a nevéhez köthető, a menetrend-módosítást tartalmazó úgynevezett paraméterkönyv elfogadtatása. Kiderült, hogy a paraméterkönyvet, amely negyven buszjárat megszüntetése révén 2,2 milliárd forintos megtakarítással kalkulált, nemcsak a társadalmi szervezetek és az érdekvédők, de a Fővárosi Közgyűlés városüzemeltetési bizottsága sem támogatja. A kudarc miatt Bosnyák Gyula stratégiai igazgató mellett Somodi László akkori közlekedési vezérigazgató-helyettest is felmentették posztjáról.
Ugyanakkor jellemző, hogy Somodi egy fillér végkielégítést sem kapott, mivel őt rendkívüli felmondással küldték el. Forrásaink szerint az ő „bűne” az volt, hogy a paraméterkönyv ügyében olyan önálló, a szakma által támogatható javaslatot dolgozott ki, amelyet nem egyeztetett a BKV-t ténylegesen irányító Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettessel.
*
Bosnyák Gyula viszont nem szállt szembe Hagyóval, így végkielégítést is kapott. A csaknem negyvenmilliós összeg kifizetését egyébként ugyanúgy Balogh Zsolt akkori megbízott vezérigazgató, jelenlegi általános vezérigazgató-helyettes írta alá, mint Szalainé Szilágyi Eleonóra humánpolitikai igazgató tavalyi százmilliós végkielégítését.
Székelyné Pásztor Erzsébet, a BKV kommunikációs igazgatója lapunknak elismerte: valóban jelentős végkielégítést fizettek tavaly Bosnyák Gyulának, de konkrét összeget nem árulhatott el, mert ehhez az érintett nem járult hozzá. A kommunikációs vezető megerősítette, Bosnyák végkielégítését valóban Balogh Zsolt szignálta.
Megkeresésünkre Bosnyák Gyula először meglepődött, honnan tudunk a történetről, majd közölte, semmi sem igaz az egészből, és lecsapta a telefont.
Vitézy Dávid, a BKV felügyelőbizottságának fideszes delegáltja a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: Bosnyák Gyula nemhogy negyvenmillió, hanem negyvenezer forintos végkielégítést sem érdemelt volna, mivel „munkásságával” súlyos károkat okozott a városi tömegközlekedésnek.
Eközben Németh Szilárd, a Fidesz fővárosi frakciójának tagja tegnap bejelentette: a legfőbb ügyészhez fordulnak a BKV humánpolitikai igazgatójának lapunk által feltárt százmilliós végkielégítési ügyében, mivel felvetődik a különösen nagy kárt okozó hűtlen vagy hanyag kezelés tényállása. Mint fogalmazott: azzal a szerződéssel, amellyel Szalainé Szilágyi Eleonóra – a végkielégítése dacára – a BKV-nál maradhatott, ezt az extrajuttatást akarták törvényessé tenni. Tehát gyakorlatilag egy színlelt szerződésről van szó, amely egy közpénzekből működő cégnél teljesen elfogadhatatlan – hangsúlyozta Németh Szilárd. Kifejtette: nem tudni, miért hosszabbították meg Szalainé felmondási idejét 15 hónappal, ráadásul a humánpolitikai igazgató előre hozott öregségi nyugdíjra volt jogosult, tehát nem járhatott volna neki a juttatás. Az ellenzéki városatya árulkodónak nevezte azt a tényt, hogy a csaknem százmillió forintot már tavaly márciusban, a felmondási idő lejárta előtt kiutalták a személyzeti vezetőnek. Az egyetlen elfogadható megoldás, ha Szalainé visszafizeti a végkielégítést – hangsúlyozta Németh. A Fidesz kezdeményezi Balogh Zsolt általános vezérigazgató-helyettes és Székely Gábor, a felügyelőbizottság elnökének felmentését az ügyben játszott szerepük miatt – jelentette ki a fideszes politikus. Hozzátette: azt kérik Hagyó Miklós főpolgármester-helyettestől, az összes végkielégítési ügyet tárja a nyilvánosság elé, és hasonló módon oldja meg.
Hagyó Miklóst nem értük utol, viszont Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője lapunknak úgy reagált: nem látják indokoltnak a Fidesz felvetését Balogh Zsolt vezérigazgató-helyettes és Székely Gábor elmozdítására. Hozzátette, a BKV vezérigazgatója és felügyelőbizottsága is vizsgálja a végkielégítési ügyet, amelynek eredményét majd értékeli a városvezetés.
Emlékezetes, a lapunk által kirobbantott első végkielégítési botrány után négy nappal, július 27-én távozott posztjáról Szalainé Szilágyi Eleonóra, a tisztségre pedig a közlekedési társaság pályázatot ír ki.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország