Vörösmarty tónusában

A Vár című irodalmi és közéleti folyóirat szerkesztősége, a Magyar Írószövetség és a Fejér megyei önkormányzat Spányi Antal székesfehérvári püspök védnökségével Fejér megye ezeréves fennállásának évfordulójára az év elején versírópályázatot hirdetett. A díjakat 16-án, Szent István napja alkalmából adta át Spányi Antal a Szent István Művelődési Házban.

2009. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik díjat Oláh András költő, író kapta, aki tíz verseskönyvével, egy novellás- és egy drámakötetével a filozofikus, intellektuális tónusú, nemzeti elkötelezettségű magyar irodalom markáns alakjának számít. Oláh András január 21-én ünnepelte ötvenedik születésnapját. Hajdúnánáson született, tanulmányai befejezése óta Mátészalkán él feleségével, két gyermekével, a Képes Géza Általános Iskola tanáraként dolgozik.
Elmondta, hogy a pályázat egyetlen tematikai kötöttsége az volt, hogy a vers kapcsolódjon valamilyen módon Fehérvárhoz, akár közvetlenül a városhoz, vagy szóljon Fehérvár kulturális örökségéről és jelenéről, valamelyik köztéri alkotásáról, híres épületéről, műemlékéről, kiemelkedő szülöttéről úgy, hogy az író gazdagítsa új értékekkel a magyar azonosságtudatot. Oláh András Bordal helyett címmel írt parafrázist A vén cigány című Vörösmarty-versre. Oláh magához mindig is közelállónak vallotta Vörösmarty Mihály költészetét és egyéniségét. Az a korszak pedig, amelyet Vörösmarty az 1848–49-es forradalom és szabadságharc bukása után megélt, Oláh András megítélése szerint hasonlít ahhoz, amit mi mostanában megéltünk, hiszen A vén cigány című költeményben olyan gondolatot fogalmazott meg, amely most nagyon aktuális: a reménytelenségből próbált reményt varázsolni. Véleménye szerint ugyanolyan reménytelenségben élünk mi itt és most, s ezt a hangulatot próbálta meg Vörösmarty tónusában a jelenbe varázsolni, s a két korszakot egymással fedésbe hozni. A legnehezebb az volt, hogy egy gondolati szempontból is mérhetetlenül gazdag stílusművésznek a formai megoldásaira, a költészetének aurájára kellett áthangolódnia. Bár Oláh Andrásnak nem ez az első próbálkozása, jól ismert a költő József Attila Születésnapomra című versére hangolt parafrázisa. A pályadíjas Bordal helyett című költemény megírásában a hasonló korhangulat és a hasonló közérzet segített. Hogy mennyire sikerült, azt majd az olvasó dönti el – véli Oláh András. Eddig a hivatalos ítészek – a zsűri tagjai, Ács Margit író, Szakolczay Lajos irodalomtörténész, Román József tanár – olvasták, de hamarosan napvilágot lát: a Vár című folyóirat fenntartja magának az első közlés jogát. Az ötvenedik születésnapra megjelent ötven versből álló válogatásban, amelyet Oláh András barátainak biztatására állított össze, ez a vers értelemszerűen még nem szerepel. Ebben a költő megpróbálta az 1984-es pályakezdési szakasztól kezdve a legfrissebb versekig minden reá jellemző költeménytípust felvillantani, vállalva az eklektikus összképet is, Közjáték vagyunk címmel. S egészen frissen látott napvilágot egy, a Szép versek antológiához hasonló Arcok és énekek sorozat idei kiadása Madár János szerkesztésében, a Rím Könyvkiadó gondozásában, amelyben Oláh költeményével és pályakép-bemutatásával is találkozhatunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.