Az ösztönök kötelességérzete

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetvenesztendős, Kisújszálláson élő, ma is aktív tanárember Szenti Ernő költő és grafikus. Azok közé a csendes, vidéken tevékenykedő művészek közé tartozik, akik kitartó konoksággal építik a létfilozófia angyalaival és démonaival küszködő életművüket. A Nyikorgó árnyak című kötet a költő tizedik könyve, ő maga illusztrálta. A Nyikorgó árnyak letisztult mű, igazi számvetés.
A költészet értelméről vall az Én alulírott című versében, s jelzi, hogy a meditáció, az önelemzés és az öniróniai hármassága jellemzi az életművet. Szenti Ernő nagyon is érti a mai kis teljesítményekhez, lustasághoz szokott világot, s így meditál: „Mosodát nyittatok az esővel, / kötelezem a telet a jégszekrény üzemeltetésére.”
Önironikusan, nem kis önkisebbítéssel vall a költő magáról is: „Én, alulírott, csak hobbiból hallucinálok.” Komorabb tónusban viszont így fogalmazza meg hitvallását a Ha írsz című versben: „Kilóg a mondat takarója alól / a fehér ló és a fekete ördög lába.” Aki hitelesen akar szólni az élet mennyei és pokoli szegleteiről, ismernie kell mindkettőt, ráadásul úgy, hogy az utóbbi tartományból, nevezetesen a pokolból ép lélekkel térhessen vissza. Szenti Ernő tisztában van az emberi élet kétarcúságával, ő nemcsak a megnyert csatát, hanem a „vérét hullajtót”, az áldozatot is látja. A látomásokból építkező versek költője a festett bölcső mellett már észleli a mélybe leeresztett koporsó képét is. A költészet lényege talán az önfeláldozás: „Mindenki másnál többet / adott önmagából, / és mégis ő szorult vigaszra”. E gondolat érezteti a költészet egyik nagy paradoxonát: az az ember, aki verseivel vigaszt akar nyújtani az emberiségnek, olyannyira érzékennyé és sebezhetővé válik az alkotás folyamatában, hogy ő maga szorulna istápolásra, de tőle várják a létmagyarázatot. S azt is el kell viselnie, hogy vészesen fogyatkozik a költészet élvezőinek száma, pedig az élet egyik értelme talán éppen az, hogy megtaláljuk a látszólagos értelmetlenségben az érzékenység és az értelem vezérfonalát.
Szenti Ernő éretté, a teljesség foglalatává nemesült költészetével konokul keresi a rációt a jelenben is. „Tetszettek volna a józan paraszti észnél nem lejjebb adni” – figyelmezteti korunk hamis prófétáit. Költészetében helyet kap az alföldi táj, a Kunság, a jászkun magyarság különleges arculatának meghatározása. A költő múlt és a jelen nyikorgó árnyai között keresi csak azért is a jövő értelmét és értelmezhetőségét, a hit és a kétely egymás kölcsönösen feltételező ellentétpárjai között. Amikor az embert cserben- hagyja az ész, megmentik a megérzései, s tovább lendítik a kételyeken: „Kötelességteljesítésben az ösztön a legjobb”.
(Szenti Ernő: Nyikorgó árnyak. Versek, Széphalom Könyvműhely, 2009. 122 oldal, 1600 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.