A Világgazdasági Fórum nyilvánosságra hozta 2009–2010-es globális versenyképességi indexét. A rangsort Svájc vezeti, amely ezzel a világ legversenyképesebb országa lett, a tavaly győztes Egyesült Államok helyett, amely a második helyet foglalja el. Szingapúr lett a harmadik helyezett, Svédország a negyedik. Aztán Finnország és Németország következik. A nyolcadik Japán, a kilencedik Kanada.
Magyarország a felmért 133 országból az 58. legversenyképesebb. Így lemaradtunk az 51. helyet elfoglaló Azerbajdzsán és a bennünket egy hellyel megelőző Mauritius mögött. Nálunk versenyképesebb még a 49. helyen álló India. Szlovákia a rangsorban a 47., Tunézia a 40., Puerto Rico a 42., Brunei Darussalam a 32., Szaúd-Arábia a 28, Katar a 22. lett. Magyarország viszont „megszégyenítette” a nála eggyel rosszabb helyen álló Panamát, sőt Mexikót is, de Montenegro is mögöttünk kullog, a 62. helyen. A Cseh Köztársaság a listán a 31., Lengyelország a 46., míg nyugati szomszédunk, Ausztria a 17. A világranglistát még a Világgazdasági Fórumnak a kínai Dalianban összeülő éves konferenciája előtt hozták nyilvánosságra.
A Kínai Népköztársaság egyébként a harmincadik legversenyképesebb ország. A jelentés készítői hangsúlyozták, hogy a világgazdaság szereplői közötti erős függőség révén a jelenlegi globális gazdasági válság minden tekintetben világméretű. A jelentés egyik készítője, Xavier Sala-i-Martin, az amerikai Columbia Egyetem közgazdásza hangsúlyozta, hogy a versenyképes gazdaságok megteremtették jövőbeni virágzásuk alapját.
Orbán Viktor: Maratoni tárgyalással zárjuk a napot a világ legszebb Parlamentjében - fotók