Bűntelenek és büntetlenek

Fiatal, de már ismert szerzők készülő szépirodalmi műveiről érdeklődve került a kezembe egy olyan regény kézirata, amelynek cselekménye közvetlenül érint bennünket, itt és most, Magyarországon élő állampolgárokat. Borbély László munkája köztünk, napjainkban játszódik. Az író tavaly szeptemberben elsőként érdemelte ki a Falu Tamás irodalmi díjat, majd a Lyukasóra című lap főmunkatársa lett, a közelmúltban fejezte be Büntetlenek című regényét, amelynek témája a fiatalkorú bűnözés és az iskolákban elkövetett erőszakos cselekmények. A történet nyomán készülő forgatókönyvből András Ferenc rendező szeretne filmet forgatni.

2009. 09. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kézirat cselekménye olyannyira érzékletes és – sajnos – aktuális, hogy muszáj megkérdeznem: volt része közvetlenül kiváltó élményben?
– A könyv megírásának egyik előzménye az volt, hogy néhány évvel ezelőtt a villamosmegállóban egy fiatalokból, inkább még gyerekekből álló banda a szemem láttára majdnem kirabolt egy másik kisfiút. Ha nem lépek közbe, talán meg is teszik, a többi felnőtt ugyanis csak állt közönyösen. A könyvet azért írtam, hogy felhívjam a figyelmet a gyermekkori és fiatalkori bűnözés tényleges válságára. Beszéltem erről több tanárral, pszichológussal, szociális munkással, rendőrrel, sportedzőkkel, fiatalkorú bűnözőkkel. Így alakult ki a végleges mondanivalóm, amely egyben társadalomkritika is a hétköznapokról, egy szeretet nélküli és közönyös társadalomról, a bűncselekményeket elkövető fiatalok hosszú távon áldozatai is az eseményeknek. A cselekmény kibontása során ábrázolom azt is, hogy milyen környezetben élnek a főbb szereplők, hiszen ez szorosan összefügg magatartásukkal, és részben megmagyarázza azt, hogyan válik valakiből bűnöző fiatalkorában.
– Sajnos, ha nem is feltétlenül menthető, de magyarázható az emberek látszólag közönyös viselkedése, amelyet a félelem motivál. Az ön regényének pozitív főhőse is közvetlenül életveszélybe kerül?
– A helyszín egy általános iskola valahol a fővárosban, a főszereplő Csontos Ferenc testnevelőtanár és ökölvívóedző, akinek magánéleti tragédiája az, hogy a fiát és a feleségét egy augusztus huszadikán kitört viharban elveszítette. Bezárták az iskolát, ahol eddig tanított, átmenetileg biztonsági őr volt. Ősztől újra a hivatását gyakorolhatja az általános iskolában, ahol rájön, hogy egyik tanítványa, egy fiatalokból álló banda tagja, és önerőből próbálja megmenteni a fiút a bukástól. Eleinte félreismeri, befogadja tanítványai közé az edzőterembe, de a fiú igazi küzdőtere nem a ring, hanem az utca, rászokik a drogra, majd rálő a tornatanárra.
– A regény végére ön az elmúlt esztendő végén tett pontot. Az úgynevezett illetékesek állandóan hiányolják azokat a szépirodalmi műveket, amelyek közvetlenül korunkról szólnak. Azt hinnénk, kapva kapnak egy hasonló munkán. Ehhez képest a kézirat még mindig csak kézirat. Talált már kiadót?
– Mint tudjuk, ez itt és most sajnos nem elsősorban a kiadókon múlik. A regényre szerződést kötött a Kráter Műhely Egyesület, ám eddig szépirodalmi pályázaton nem sikerült pénzt szerezni a kiadáshoz, így a könyv idei megjelenése bizonytalan, pedig jó lenne, ha legalább a karácsonyi könyvvásáron olvasóközelbe kerülhetne. András Ferenc rendező szeretne játékfilmet készíteni a történet nyomán, a forgatókönyvet közösen írnánk, ám eddig hiába pályáztunk a megfelelő fórumokon, mindenütt elutasították tervünket. Jogos a kérdés, számomra is megdöbbentő az, hogy a gyakorlatban a döntéshozók ennyire érzéketlenek, ha valaki napjaink kríziseit akár filmben, akár regényben szeretné ábrázolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.