Ugyanazzal a témával, a nyersolaj árának várható alakulásával foglalkozik cikkében a Foreign Affairs, az Egyesült Államok vezető, illetve a Foreign Policy, a második legfontosabb külpolitikai folyóirat legfrissebb, szeptember–októberi számukban. A Foreign Affairsben Edward L. Morse, az Egyesült Államok korábbi helyettes nemzetközi energiapolitikai államtitkára elemzésének már az elején azt írja, miután tavaly nyáron hordónként 150 dollár körüli szintre emelkedett a kőolaj, majd télen 34 dollárra esett, és az most hordónként mintegy 60 dollárnál állapodott meg, így „jó ok van azt gondolni, hogy az alacsonyabb árak egy ideig kitartanak”. Egyrészt mert a tavalyi magas árak és a recesszió súlyosan csökkentették a keresletet, másrészt mert a szaúdi termelési kapacitás növekedése növeli a kínálatot.
A Foreign Policy című, szintén kéthavonta megjelenő folyóirat tematikusan szinte az egész számát az olaj kérdésének szenteli. Az olajár emelkedését jósló írás a McKinsey Global Institute-tól származik. A cikk kiindulópontja ugyanaz, mint Morséé, csak a következtetései homlokegyenest ellenkezők. Eszerint a 2008. téli, hordónkénti 32,40 dollárról a mostani szintre felkúszó olajár-tendencia, amely erősödni fog, mert hiába áll az OPEC tartalékkapacitása a nyolcvanas évek óta nem látott magasságban, amikor a világon a bruttó nemzeti termék, a GDP növekedése ismét beindul, a fejlődő országok energiaétvágya is megnő. Márpedig ez a megnövekedett igény határozza meg az elkövetkező tíz év keresletnövekedésének 90 százalékát. Ennek során globálisan igen sok embernek az évi jövedelme átlépi az 1500 dolláros küszöböt, ami fölött az egyének olajfogyasztása felgyorsul, s ezzel az árak emelkedni kezdenek.
A két elemzés közül a pesszimistábbat erősíti Steve Connornak, a brit Independent című napilap tudományos szerkesztőjének az a számos országban is jelentős visszhangot kiváltó cikke, amely a lap augusztus 3-i számában jelent meg Figyelem: az olajkészletek gyorsan kimerülőfélben vannak címen. Connor ebben olyan vezető szakértőket idéz, mint Faith Birolt, a párizsi Nemzetközi Energia Hivatal fő közgazdásza, aki szerint a világ „katasztrofális energiahiány felé rohan, amely a globális gazdasági helyreállást megbéníthatja, mert a világon található nagyobb olajmezők már túlhaladtak a csúcsteljesítményükön”.
Miért bukik a német autóipar? És hol javíthat Magyarország?