Etológusaink tudományos sikere

Tudományos szenzációként tartják számon az ELTE Etológiai Tanszéke kutya-farkas összehasonlító vizsgálatának nemrégiben publikált eredményét, amelyről a Science is beszámolt. A kutatók szerint a két állatfaj viselkedésének megfigyelésével az emberi evolució egyes szakaszairól is pontosabb képet kaphatunk.

2009. 09. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felnőtt korukban az emberi környezetben szocializált farkasok ugyanolyan sikeresen követik a kézjelet, mint a kutyák. Ez arra utal, hogy kölyökkorukhoz képest jobban kontrollálják a viselkedésüket, és hajlamosabbak elfogadni az embert szociális partnerként – állapította meg az a világon egyedülálló magyarországi kutatás, amelyről nemrégiben számoltak be az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológiai Tanszékének munkatársai. A Családi kutya program meglepő eredményére reagálva a rangos Science tudományos folyóirat két írást szentelt a magyar kutatóknak és az általuk elért nemzetközi sikereknek.
A kutyaelme képességeit a világon először 1994-ben, Csányi Vilmos vezetésével kezdték el vizsgálni, azóta már nemcsak Európában, hanem az Amerikai Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Amerika számos országában elkezdődtek az ilyen kutatások. Olyannyira, hogy tavaly nyáron már 250 külföldi viselkedéskutató érkezett Budapestre, az első e témával foglalkozó nemzetközi konferenciára.
Kubinyi Enikő, az etológiai tanszék tudományos munkatársa lapunknak elmondta, a mostani eredmény egy néhány évvel ezelőtt elkezdett kutya-farkas összehasonlító vizsgálat folytatása. Akkor önkéntesek és etológushallgatók tizenhárom farkaskölyköt neveltek fel az otthonukban. Ugyanúgy szocializálták őket, mint a hasonló korú kutyákat, közlekedtek, játszottak, tanultak velük. Végül a viselkedésüket összehasonlították tizenegy hasonló körülmények között élő kiskutyáéval. Az akkori farkaskölykök, hiába nevelkedtek az ember szoros közelségében, a kutyáktól eltérően agresszíven viselkedtek, kerülték az ember tekintetét, mimikájáról, kézjeleiről nem vettek tudomást. Négy évvel később az állatokkal, amelyek jelenleg egyébként egy farkasparkban, az ember gyakori társaságában élnek, megismételték a most meglepő eredményeket produkáló teszteket. Ekkor derült ki, hogy a már felnőtt farkasok figyelnek az emberi jelekre, feladatmegoldási kedvük és készségük pedig látványosan megnőtt.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy felnőtt farkassal ugyanúgy együtt lehet élni, mint egy kutyával – magyarázta Kubinyi Enikő –, aki szerint az évek alatt bekövetkezett változás az állatok egyedfejlődésének eredménye. A farkas és a kutya viselkedésének változásai közelebb visznek a humán evolúció megismeréséhez is – folytatta az etológus. Közös ősük körülbelül tizenötezer évvel ezelőtt élhetett, majd a háziasítás hatására fokozatosan kialakult a kutya. Hosszú ideje az ember közelségében él, és sok szempontból hasonló kihívásokkal kell szembenéznie, azaz olyan viselkedési formákat kellett kialakítania, amelyek céljukat és eredményességüket tekintve összevethetők az emberével. (Ezt vizsgálják a kutyák és az egy-három éves gyerekek viselkedésének összehasonlításával is.) A kutya modellként szolgál a humán fejlődés és viselkedés kutatásához is, mert minél többet tudunk meg róla, annál jobban megismerjük magunkat is.
A szelekció során az ember azokat a csökkent agressziójú egyedeket választotta ki, amelyek hajlandók voltak reagálni a jeleire és nem kerülték a tekintetét. Az emberek esetében ugyanez a helyzet: ahhoz, hogy jól tudjanak egymás mellett élni, csökkennie kellett az agressziónak, meg kellett tanulniuk keresni a másik tekintetét és reagálni egymás jeleire.
A magyar vizsgálat hatására farkas-kutya összehasonlító kutatások kezdődtek nemrégiben az Egyesült Államokban, Ausztriában pedig a tanszék egykori munkatársa, Virányi Zsófia közreműködésével hasonló program indult.

Elsőként a világon Tudományos alapossággal először magyar kutatók vizsgálták a kutyát, amelynek a vadon élők állatoktól eltérően természetes közege az emberi közösség. A laboratóriumi tesztek illeszkednek a kutyák mindennapjaihoz, mert ezek alkalmával kielégíthetik a kíváncsiságukat, játszhatnak, és ismerős emberekkel, tárgyakkal találkoznak. A hazai szakemberek vizsgálták először azt is, hogy milyen képességeit használja a kutya, amikor az emberrel vizuális vagy akusztikus jelek segítségével kommunikál, és azt, hogy a farkastól eltérően, miért illeszkedik be könnyen az emberi környezetbe. Két évvel ezelőtt elkészült a kutya genetikai térképe, így a kutyák vizsgálata közelebb vihet az emberi betegségek okainak megismeréséhez, és esetleges gyógyításukhoz is. Az ELTE Etológia Tanszékén működő Családi kutya program tagjai: Dóka Antal, Gácsi Márta, Kubinyi Enikő, Miklósi Ádám, Pongrácz Péter, és a munkát elindító Csányi Vilmos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.