Nem lesz oktatás ma a csepeli Adu Oktatási központ Táncsics úti iskolájában, ahol legalább száztízen – diákok és több pedagógus – betegedtek meg az új típusú influenzától. A tanításmentes napról – amikor az iskola alkalmazottjai dolgoznak, a diákoknak azonban nem kötelező bemenniük – tegnap döntött az intézmény tantestülete. Terveik szerint kedden már megtartják az órákat – közölte a távirati irodával Sepsi Zsigmond igazgató.
Az Adu Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola, Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Gimnázium három telephelyére 14–22 éves diákok járnak. A mostani fertőzöttek a Táncsics Mihály utcai iskola tanulói és tanárai közül kerültek ki, de a tanévnyitón mindhárom egység összesen 980 diákja együtt volt, így akár ők is megbetegedhettek – fűzte hozzá az oktatási központ vezetője. Csütörtökön tömegesen panaszkodtak a gyerekek lázra, végtagfájdalmakra, köhögésre, ezért az iskola értesítette a tisztiorvosi szolgálatot. A járványügyi szakemberek felkeresték az érintetteket, és több orr- és garatváladék-mintában kimutatták a H1N1-influenza vírusát. A tömeges megbetegedés miatt a tanítás már pénteken elmaradt, a gyerekeket hazaküldték, az iskolát fertőtlenítették. Pánik nem tört ki, a szülők pedig komolyan veszik a fertőzést, és együttműködők.
Falus Ferenc országos tiszti főorvos lapunknak elmondta: tudomása szerint egyetlen influenzás sem szorul kórházi kezelésre, a szülők többnyire telefonon érdeklődnek a tennivalókról, a lázcsillapítás módjáról. Úgy vélte, a tanításmentes nap alkalmas arra, hogy csökkentse a fertőzési forrásokat, ez pedig késleltetheti a vírus terjedését. Mindez azonban csak akkor van így, ha a betegek otthon maradnak, és nem adják tovább a kórokozókat társaiknak.
Az októberben kezdődő oltási kampányról szólva hangsúlyozta: cél, hogy minél kevesebb áldozatot szedjen az új típusú influenza, a szövődmények legyenek enyhék és gyógyíthatók, és minél rövidebb ideig legyenek táppénzen a fertőzöttek. A mostani iskolai megbetegedés nemcsak a gyerekeket, hanem szüleiket is érinti, hiszen kiesnek a munkából, ha elkapják a vírust, vagy ápolják gyerekeiket. Az országos tiszti főorvos hangsúlyozta: az eset tanulsága, hogy elkerülhetetlen a tömeges megbetegedés olyan esetekben, ahol sokan gyűlnek össze, és egymással közeli kapcsolatba kerülnek, ezért fontos a szociális távolságtartás. Azt még vizsgálják a szakemberek, hogy a járvány kitől indulhatott ki, és milyen úton fertőzött meg több mint száz embert.
Az iskola egyik diákja lapunknak elmondta: a tanévnyitón még ott volt, de pénteken, amikor a társait hazaengedték, már nem ment iskolába, mert rosszul érezte magát. Orvosnál nem volt, úgy döntött, otthon kúrálja magát. Hőemelkedésről, köhögésről számolt be, a megbetegedésekről annyit tud, amennyiről a sajtóból értesült.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés