Flandria: tiltott vallási jelképek

Flandria (Belgium holland nyelvet beszélő, Brüsszeltől főleg északra fekvő része) állami tanintézeteinek irányító szerve, a közösségi oktatási tanács úgy döntött, hogy a felügyelete alatt álló 700 iskolában nem engedélyezik sem a vallási, sem az ideológiai jelképeket. A tilalom múzeumlátogatásokra és testnevelési órákra is vonatkozik.

2009. 09. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanács ezzel akarta elejét venni a hitvitáknak, vagyis a felekezetek támadásainak azon az alapon, hogy őket diszkriminálják. A tiltás értelmében nemcsak az iszlám vallású lányok nem viselhetnek fejkendőt, de éppen úgy tilos a zsidó kipa, a turbán és a kereszt viselése. A tilalom csak azokat az iskolákat nem érinti, amelyek kifejezetten engedélyezték a fejkendőt 2009-re. Esetükben a tilalom jövőre lép életbe.
A tanács indoklásában az olvasható, hogy a döntés tovább erősíti az egyenlőség érzetét és megakadályozza, hogy külső ideológiai jelképek alapján csoportok képződjenek vagy szegregációra (elkülönülés és elkülönítés) kerüljön sor. A döntés nyomán az antwerpeni városi oktatási tanács bejelentette, a városban – amely egyébként Belgium második legnagyobb városa – a katolikus, városi, tartományi és közösségi iskolák mindegyikében betiltja a fejkendők viselését.
Nordine Taouil antwerpeni imám bejelentette, bíróságra viszi a tilalmat, mert a döntés diszkriminatív. Egyben felhívta a muzulmán szülőket, hogy keressenek alternatív megoldásokat – elsősorban iszlám iskolák létrehozásával. Pascal Smet flamand oktatási miniszter erre azt felelte: bárki szabadon létesíthet iskolát, de az iskolákban a szociális keveredés fenntartása jobb megoldás. Az antwerpeni marokkóiak szövetsége is elítélte a döntést, mert az diszkriminatív és elidegeníti a muzulmánokat, ami felgyorsítja a társadalomban már így is meglévő szegregációt. A Szabad Választás (Vrije Keuze) nevű antwerpeni akciócsoport azonnal az utcán kereste a támogatókat a „Tiltsák be a kendőtiltást!” mozgalmukhoz. A Vrije Keuze már saját iskolát is nyitott azon muzulmán gyerekeknek, akik nem hajlandók levenni a fejkendőt az iskolában.
A tilalmat támogatók vezére egy fiatal nő, Verviétoise Karima, aki nagy sikerű könyve (Csak azért is fátyol nélkül) után alakította meg a „Sem kurvák, sem alávetettek” nevén mozgalmát. A vita egész Belgiumra kiterjedt. A franciául beszélő vallon részben az egyes iskolák döntik el, hogy az intézményen belül viselhetnek-e a diákok vallási jelképeket vagy sem. Az Európai Emberi Jogok Bírósága már hozott egy olyan döntést, amely szerint a vallásszabadság bizonyos esetekben korlátozható. Franciaországban 2004 márciusában a parlament hozott törvényt a „laicizmus”, azaz az állam és egyház szigorú elválasztásának védelmére, ami francia alapelv, ellentétben számos más európai ország (Nagy-Britannia, skandináv országok) elveivel és gyakorlatával. E francia törvény értelmében minden látható vallási szimbólum viselése tilos, beleértve az iszlám fátylat, a nagyméretű keresztet és zsidó kipát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.