Lassú haldoklásra ítélt kórházak

Nem ígért pluszpénzt az idei évre a kórházaknak és a járóbeteg-ellátóknak Bajnai Gordon miniszterelnök azon a tegnapi egyeztetésen, amelyet a szakmai szervezetek vezetőivel folytatott. Annyi azonban biztossá vált, hogy októbertől más finanszírozási technikát vezetnek be az egészségügyben, ám ez érdemben nem javítja majd az intézmények anyagi helyzetét.

2009. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiszámíthatóbb módszert! Azonnali intézkedésre van szükség az egészségügyi intézmények finanszírozásában – jelentette ki tegnap Mikola István. A Fidesz szakpolitikusa azt javasolja a kormánynak, hogy a teljesítményelvű finanszírozás helyett térjenek vissza az úgynevezett bázisalapúra, mert az kiszámíthatóbb a kórházak számára. Mikola szerint ezt a kórházak többévi teljesítményéhez viszonyítva kell kialakítani. (M. B.)


Nesze semmi, fogd meg jól – ezekkel a szavakkal kommentálta Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatója a Bajnai Gordon miniszterelnökkel folytatott tegnapi egyeztetést. Mint azt lapunknak nyilatkozta: ha finoman is, de nemleges választ kaptak arra a kezdeményezésre, hogy a kormány pótolja vissza legalább azt a 13 milliárd forintot, amit az egészségügytől az idén utoljára elvett. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy nincs pénz – tette hozzá Csiba Gábor, aki szerint így tovább folytatódik az intézmények lassú haldoklása. Megjegyezte: a kormányfő annyit azért ígért, hogy ha év végén marad pénz az egészségügyi büdzsében, akkor azt szétosztják az intézmények között. Csiba Gábor szerint azonban szinte alig van esély arra, hogy maradvány legyen a kasszában.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke lapunknak elmondta: az említett 13 milliárd forint visszapótlása csak tűzoltásra lett volna elegendő, de mégis több lett volna a semminél. Hozzátette: nem kaptak választ arra, hogy mi lesz így a kórházak növekvő adósságállományával.
Az egyeztetésen egyébként biztossá vált, hogy októbertől bevezetik az úgynevezett bázisfinanszírozást, ám az érintettek szerint – noha kiszámíthatóbbá teszi valamelyest az elkövetkező néhány hónapot – pluszforrás nélkül ez sem segít érdemben a helyzetükön. A bázisfinanszírozás egyébként azt jelenti, hogy minden intézmény előre meghatározott összegű finanszírozást kap havonta, s az apanázs nem függ a kórházak összesen elvégzett teljesítménymennyiségétől.
Az új finanszírozási módszer bevezetését Székely Tamás egészségügyi miniszter is megerősítette, s hozzátette: a részletekkel kapcsolatban várják a szakmai szervezetek javaslatait is; a kormány nyitott minden kezdeményezésre, amely az ellátórendszer javítását szolgálja.
Úgy tudjuk, a szakmai szervezetek vezetői felvetették Bajnai Gordonnak és Székely Tamásnak, hogy ha a kormány nem tud pénzt tenni a rendszerbe, akkor mielőbb szélesítse a díjfizetés ellenében igénybe vehető szolgáltatások körét. Úgy tudjuk, hogy ezek az ötletek nem találtak pozitív fogadtatásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.