Ötvenkilenc éves működés után bezár Franciaország egyik legrégebbi állatkertje, a Nizza és Villefranche közelében lévő Saint Jean Cap Ferrat, miután vételi ajánlatot tett a területre Nagy-Britannia egyik leggazdagabb embere, az 58 éves Robert Bourne. Az ingatlanbefektetésekkel foglalkozó üzletember 11,5 millió eurót (3,1 milliárd forintot) kínált a Nizza egyik félszigetén lévő területért.
Az állatpark és környéke az utolsó beépíthető terület a franciaországi Cote d’Azur melletti, milliárdosok által igen kedvelt Cap Ferraton. Bár papírforma szerint a park csak november közepén kerül Bourne tulajdonába, az állatkert sorsa már eldőlt. A londoni férfi százmillió euró befektetéssel luxus fitnesz- és üdülőközpont építését tervezi, benne egy legalább 50-80 szobás hotellel, ahová – miként a Nice Matin című nizzai lap megírta – a leggazdagabb orosz állampolgárokat várják. Bourne szerint egy olyan komplexumról van szó, amilyenhez hasonló csak egy van a világon.
Rablók és ingatlanspekulánsok áldozatául esve szeptember végére eltűnik a föld színéről Alpes Maritimes térség egyetlen állatparkja, a tizenhatezer hektárnyi paradicsom, amely generációk számára nyújtott felejthetetlen élményeket – írta a lap. Eszerint a félsziget nagy része az egykori vízműtársaságból alakult Veolia tulajdonában van, amely bár több és jobb ajánlatot is kapott, végül a legmegnyugtatóbb tervekkel előálló Bourne-nek adta el a parkot.
A terület értékesítését bíráló és az állatkertet sirató cikkek mellett természetesen megjelentek a Bourne üzleti és emberi nagyságát taglaló írások is, így például azok, amelyek arról számolnak be, hogy a férfi a londoni City egyik legbefolyásosabb szereplője, aki üzleti sikerei mellett emberbaráti és mecénási tevékenységével szerzett hírnevet magának. A Veolia egyik vezetője szerint a társaság szigorú garanciákat kért arra, hogy Bourne a maga természetes szépségében megőrzi a területet, amely túl értékes ahhoz, hogy hatalmas betontömböket – még ha azok mutatós luxusingatlanok is – építsenek rá.
Az állatkert bezárásának híre nem új keletű, Bourne már tavaly augusztusban bejelentette a tervét. A kérdésre, hogy mit tervez az állatokkal, talányos választ adott: a parknak, amely évtizedek óta az állatkertnek ad helyet, mindenki – helybéliek és turisták – számára nyitottnak kell lennie. A kert igazgatója, az 59 éves Gérard Caucheteux, aki Anthony fiával együtt vezeti az ötszáz, többségében védett állatnak, zebráknak, elefántoknak, majmoknak, oroszlánoknak otthont adó parkot, amelyet évente 130 ezren, többségükben iskolások látogattak. Az állatok sorsáról semmit sem hallani, az igazgató is csak annyit tud: menniük kell. A gazdasági érdek mindent felülír, az állatok nem számítanak – fűzte hozzá.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés