Gyanúsítottként hallgatta ki a rendőrség hétfőn az UD Zrt. egyik vezetőjét haditechnikai termékkel visszaélés gyanúja miatt. A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) tegnapi közleménye szerint T. J.-t (vagyis Tóth Jánost – a szerk.) hétrendbeli haditechnikai, illetve kettős felhasználású termékkel való visszaélés bűntettével gyanúsították meg. Az NNI rámutatott: a gyanúsítás olyan eszközökkel kapcsolatos, amelyeket a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának feljelentése alapján elrendelt tavaly szeptemberi házkutatáskor foglaltak le az UD Zrt. székházában.
Futó Barnabás, a gyanúsított védője lapunknak elmondta: panaszszal éltek a gyanúsítás ellen, mivel az egy olyan szakértői véleményen alapszik, amelyet a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének egyik munkatársa, tehát egy kormányzati alkalmazott készített, aki ráadásul igazságügyi szakértőként be sincs jegyezve. Hogyan lehetséges az, hogy egy kormányzati vezető (nevezetesen Laborc Sándor) feljelentése alapján indult eljárásban egy minisztériumi alkalmazott adhat szakvéleményt? – tette föl a kérdést az ügyvéd. Futó Barnabás megjegyezte, föl fognak kérni egy független igazságügyi szakértőt, hogy készítsen hiteles szakvéleményt, amely reményeik szerint alátámasztja: a nyomozók által kifogásolt tárgyak forgalmazását nem tiltja jogszabály, illetve nem minősülnek haditechnikai eszközöknek. Az ügyvéd elmondta, a gyanúsítás alapját képező szakvéleményt a HM-alkalmazott már tavaly decemberben letette az asztalra, de védencét mégis csak most gyanúsították meg.
Horváth József, az UD Zrt. elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: egy kormányzati szerv alkalmazottja által készített szakvélemény nem tekinthető elfogulatlannak. A gyanúsítást a kormányzat kétségbeesett PR-kármentési akciójának értékeli a cégvezető, aki rámutatott: a szóban forgó berendezések (a tollba szerelt lehallgató vagy a fatörzsbe épített, hét centiméteres lencséjű kamera) bárki által megvásárolhatók, nem haditechnikai eszközök, ráadásul nem engedélykötelesek, hiszen kereskedelmi forgalomban, az interneten is könnyedén beszerezhetők. Példaként említette a Vatera vagy az Expressz hirdetési oldalakat, ahol tucatszámra kaphatók az övékénél lényegesen korszerűbb poloskák, minikamerák. – Néhány hónappal ezelőtt a Hócipő című lap egyik képén Gálvölgyi János kezében látható olyan diktafonos toll, mint amilyenért most minket próbálnak meghurcolni – tette hozzá Horváth József.
Ismert, tavaly szeptemberben Laborc Sándor feljelentése alapján indult nyomozás az UD Zrt. két vezetője és két munkatársa ellen, de a feljelentésben foglalt állítások sorra megdőltek. A büntetőügynek hétfőig egyetlen gyanúsítottja volt: Szilvásy György volt titokminiszter.
Felállították az Ország Karácsonyfáját - képek