Óvatos bírálat az EBESZ főbiztosától

Egyelőre nem foglalt egyértelműen állást a szlovák államnyelvtörvény ügyében az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi főbiztosa, aki tegnap Budapesten folytatott tájékozódó tárgyalásokat. Knut Vollebaek – aki az Országgyűlés külügyi bizottságának tagjaival és Bajnai Gordon miniszterelnökkel is tárgyalt – ugyanakkor kijelentette, noha minden államnak joga van a saját nyelvét törvénnyel védeni, ez soha sem történhet az adott országban élő kisebbségek és azok nyelvhasználatának rovására. „Ez a korlátozás nem vonatkozhat például a mindennapi, hivatali érintkezésre sem” – mondta a ma már Pozsonyban tárgyaló norvég diplomata. Szerinte a szlovák nyelvtörvény bizonyos pontjai kritizálhatók, és a nemzeti kisebbségek körében aggodalomra adnak okot, ám a jogszabály egyes részeit ért bírálatok túlzók.

2009. 09. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon a Knut Vollebaekkel való egyeztetést követően kijelentette, lehetőség van arra, hogy az EBESZ-főbiztos ajánlásai alapján a nyelvtörvény módosításait felülvizsgálják, a végrehajtási utasításokat pedig úgy készítsék el, hogy az alapján senkit se lehessen indokolatlanul megbüntetni a kisebbségi nyelvhasználatért. „Remélem, a főbiztos állásfoglalása európai mederbe tereli a Szlovákiában élő kisebbségek, az ottani magyarok helyzetét” – mondta a kormányfő. Hozzátette, Magyarország az európai megoldás híve.
*
A szlovák politikusok egyértelműen ferdítettek, amikor Knut Vollebaek EBESZ-főbiztos kijelentéseit idézve közölték, a szlovák államnyelvtörvény teljesen összhangban van a nemzetközi szervezet ajánlásaival, így annak végrehajtását nem kell visszavonni – válaszolta lapunk kérdésére Kozma József, az Országgyűlés külügyi bizottságának MSZP-s alelnöke. Németh Zsolt a Knut Vollebaekkel történt tegnapi egyeztetés után elmondta, az EBESZ-főbiztos ma – többek között – ezzel kapcsolatban is tárgyal Pozsonyban. Újságírói kérdésre válaszolva a fideszes bizottsági elnök azt is közölte, Vollebaek értelmetlennek tartja a magyar nyelv használatának büntethetőséget, s ezzel egyetért a Mikulás Dzurinda által vezetett Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) is. Kozma József szerint a norvég EBESZ-főbiztos mindent megtesz a szlovákiai magyar kisebbség védelmében, és úgy véli, valódi tennivalója ez ügyben Szlovákiának van. A külügyi bizottság alelnöke ugyanakkor azt is elmondta, a kérdés kapcsán újra ki kell nyitni a kisebbségek védelméről szóló 1999-es szlovákiai szabályozást. Németh Zsolt emellett kitért arra, hogy az egyeztetés Szlovákiával ne a végrehajtásról, hanem – hosszú távon – a jogi szankció visszavonásáról szóljon, és az EBESZ-főbiztos üljön le tárgyalni a Magyar Koalíció Pártjával és az SDKÚ-val is. A külügyi bizottság elnöke arra is felhívta a figyelmet, hiba lenne lemondani arról, hogy a törvényt vonja vissza Szlovákia. Németh Zsolt egyúttal üdvözölte a négyoldalú (magyar, szlovák, felvidéki magyar és EBESZ) konzultációkat, illetve Jerzy Buzek lengyel EP-elnök háromoldalú egyeztetési ajánlatát. A kisebbségi főbiztos egyébként csak rövid időre jelent meg a sajtó képviselői előtt. Akkor csupán annyit jegyzett meg, hogy minden uniós polgárnak joga van használni anyanyelvét, és fontos a kisebbségek védelme.
Schmitt Pál, az Európai Parlament (EP) alelnöke az EP strasbourgi teljes ülésén elhangzó első napirend előtti első felszólalásában a magyar nyelv használatát korlátozó szlovák államnyelvtörvény ellen tiltakozott. Kijelentette, a közelmúltban Szlovákiában olyan atrocitás érte az EU egyik hivatalos nyelvét, a magyart, amely teljes mértékben ellentmond az európai szellemiségnek. Hozzátette: az EU még a kulturális és nyelvi sokszínűség melletti kiállása céljából külön biztost is kinevezett. Ezenkívül, mondta Schmitt, a Pozsony által is ratifikált kisebbségi nyelvek európai chartája is garantálja az anyanyelv használatát minden szinten, és ezért az uniós intézmények nem hagyhatják szó nélkül e jogsértéseket, amelyek az európai normákkal ellentétesek. E többnyelvűségért felelős biztos, a román Leonard Orban hétfőn Balázs Péter külügyminiszterrel folytatott találkozóján ismét elhárította az unió illetékességét a „két ország közötti” vitában.
Az Európai Parlament plenáris ülésén Schmitt Pál mellett Gál Kinga néppárti képviselő is felszólalt kifogásolva, hogy Sólyom László államelnököt augusztus 21-én nem engedték szlovák területre, amit példátlannak nevezett az unió történelmében. Gál ezt a pozsonyi lépést elfogadhatatlannak nevezte, és felszólította az Európai Bizottságot vizsgálat lefolytatására. Képviselőtársa, Gyürk András kifejtette, a szlovákiai nyelvtörvény ügyében az EU a homokba dugja a fejét, mert azt hiszi, a vita magától megoldódik. Szájer Józsefnek, az Európai Parlament magyar néppárti delegációvezetőjének a brüsszeli szlovák nagykövetsége előtti augusztus 31-i tiltakozáson tett ígéretét követve az EP költségvetési vitájában felszólaló Surján László képviselő is beszédét a szlovák nyelvtörvény elítélésével kezdte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.