Saját versek kötete születésnapra

A Magyar Írószövetség költői szakosztálya, a Fokusz Egyesület és a Magyar Napló szerdán este ünnepelte meg Kalász Márton költő, író 75. születésnapját. A megemlékezés középpontjában a Magyar Napló Könyvkiadó ajándéka, a Kalász Márton összes verse című, mintegy nyolcszáz opust magában foglaló kötet állt.

2009. 09. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kalász Márton könyvét ifjabb pályatársa, Zsille Gábor költő, műfordító szerkesztette, s ő volt az ünnepi műsor moderátora is. A műsor első részében elhangzott költeményeket Blaskó Péter és Szatmári Attila színművész adta elő Kapi-Horváth Ferenc zeneszerző közreműködésével. A műsorhoz Szokolay Sándor zeneszerző három Kalász-vers megzenésítésével és személyes köszöntőszavaival is hozzájárult. Az összeállítás Filippinyi Éva rádiós irodalomtörténész, Kalász Márton felesége és múzsája, valamint Szentmártoni János költő munkáját dicsérte.
A szerkesztő-műsorvezető felidézte a most megjelent könyv keletkezését is. Zsille Gábor először csak magánemberként, költőtársként akarta átnyújtani Kalász Mártonnak a hetvenötödik születésnapjára összes műveinek számítógépes formában rögzített, majd kinyomtatott kéziratát. Ehhez előkereste azokat a munkákat is, amelyek eleddig csak folyóiratokban láttak napvilágot. Oláh János, a Magyar Napló főszerkesztője pedig vállalta a munka befejezését, a megjelentetést. A kötet időre elkészült, a főszerkesztő szerint olyan, mint egy versekbe foglalt regényóriás, elégikus, moralizáló, az élet végső kérdéseire választ kereső súlyos gondolatokkal.
Kalász Márton a beszélgetésben felidézte életútjának állomásait, s hangsúlyozta, a nehézségek ellenére sem nem merült fel benne soha, hogy elhagyja a hazáját. Az alkotás a legnehezebb időkben is erkölcsi muníciót, menedéket ad, s a nehézségek nem adnak felmentést annak, aki elherdálta tehetségét. Elmondta, hogy amikor először meglátta a vastag verskötetet, a kétségek és a jó érzés egyszerre fogta el, de az utóbbi győzedelmeskedett. A közéletiségre áttérve, megalkuvást nem ismerő tartással sikerült egyben tartania, megmentenie az írószövetséget. Ezt a jelenlegi elnök, Vasy Géza irodalomtörténész mondta, aki a házigazda jogán elsőként mondott laudációt. Jókai Anna méltóságteljes tartású, érett kalásznak nevezte őt, akire Isten vigyáz immár, mint minden kiválasztottra. Bognárné Czeglédy Anita, a Károli Gáspár Református Egyetem germanisztikai tanszékének vezetője a kiváló kollégát köszöntötte, aki Goethe, Hölderlin, Heidegger, a klasszikus és a modern költészet, illetve a német filozófia iránti árnyalt szeretetet plántálja diákjaiba. L. Simon László írószövetségi titkár egykori emberséges, igazságos főnökét, Szakonyi Károly a Magyar Művészeti Akadémia elnöksége nevében az írótársat, a költőt köszöntötte, aki prózában és lírában maradandót alkotott. Csomós Miklós a fővárosi Fidesz-frakció nevében is kifejezte azon reményét, hogy Kalász Márton egyik leghőbb vágya teljesül, és hamarosan eljön az, amit mindannyian szeretnénk: eltűnnek a baljós viharfellegek hazánk egéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.