Kalász Márton könyvét ifjabb pályatársa, Zsille Gábor költő, műfordító szerkesztette, s ő volt az ünnepi műsor moderátora is. A műsor első részében elhangzott költeményeket Blaskó Péter és Szatmári Attila színművész adta elő Kapi-Horváth Ferenc zeneszerző közreműködésével. A műsorhoz Szokolay Sándor zeneszerző három Kalász-vers megzenésítésével és személyes köszöntőszavaival is hozzájárult. Az összeállítás Filippinyi Éva rádiós irodalomtörténész, Kalász Márton felesége és múzsája, valamint Szentmártoni János költő munkáját dicsérte.
A szerkesztő-műsorvezető felidézte a most megjelent könyv keletkezését is. Zsille Gábor először csak magánemberként, költőtársként akarta átnyújtani Kalász Mártonnak a hetvenötödik születésnapjára összes műveinek számítógépes formában rögzített, majd kinyomtatott kéziratát. Ehhez előkereste azokat a munkákat is, amelyek eleddig csak folyóiratokban láttak napvilágot. Oláh János, a Magyar Napló főszerkesztője pedig vállalta a munka befejezését, a megjelentetést. A kötet időre elkészült, a főszerkesztő szerint olyan, mint egy versekbe foglalt regényóriás, elégikus, moralizáló, az élet végső kérdéseire választ kereső súlyos gondolatokkal.
Kalász Márton a beszélgetésben felidézte életútjának állomásait, s hangsúlyozta, a nehézségek ellenére sem nem merült fel benne soha, hogy elhagyja a hazáját. Az alkotás a legnehezebb időkben is erkölcsi muníciót, menedéket ad, s a nehézségek nem adnak felmentést annak, aki elherdálta tehetségét. Elmondta, hogy amikor először meglátta a vastag verskötetet, a kétségek és a jó érzés egyszerre fogta el, de az utóbbi győzedelmeskedett. A közéletiségre áttérve, megalkuvást nem ismerő tartással sikerült egyben tartania, megmentenie az írószövetséget. Ezt a jelenlegi elnök, Vasy Géza irodalomtörténész mondta, aki a házigazda jogán elsőként mondott laudációt. Jókai Anna méltóságteljes tartású, érett kalásznak nevezte őt, akire Isten vigyáz immár, mint minden kiválasztottra. Bognárné Czeglédy Anita, a Károli Gáspár Református Egyetem germanisztikai tanszékének vezetője a kiváló kollégát köszöntötte, aki Goethe, Hölderlin, Heidegger, a klasszikus és a modern költészet, illetve a német filozófia iránti árnyalt szeretetet plántálja diákjaiba. L. Simon László írószövetségi titkár egykori emberséges, igazságos főnökét, Szakonyi Károly a Magyar Művészeti Akadémia elnöksége nevében az írótársat, a költőt köszöntötte, aki prózában és lírában maradandót alkotott. Csomós Miklós a fővárosi Fidesz-frakció nevében is kifejezte azon reményét, hogy Kalász Márton egyik leghőbb vágya teljesül, és hamarosan eljön az, amit mindannyian szeretnénk: eltűnnek a baljós viharfellegek hazánk egéről.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése