Sevillától Sanghajig

2009. 09. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt mondják, gyorsan felejtünk. De azért nem mindent. Például azt, hogy Makovecz Imre, a világszerte legismertebb magyar építész milyen eredeti, a magyar hagyományokat hirdető pavilont tervezett és épített az 1992-es sevillai világkiállításra. Az expó díjnyertes pavilonja lett.
De arra a mocsokra is emlékszünk, ami a balliberális sajtótól érkezett. Igen. Makovecz címére pavilonja miatt.
Amikor a Népszabadság újságírója – írja Makovecz a Heti Válasz 2003. augusztus 8-i számában Levél Jávor Bélának címmel – megkérdezte tőle, hogy mi lett azzal a két munkással, akik a pavilon építése alatt szenvedtek halálos balesetet, az építész elmondta, ebből semmi nem igaz, „A Népszabadság mégis azt közölte, hogy meghalt két ember az építkezés alatt.” Utána ezt írja: „A Nemzeti Színházat én már rég megterveztem, csak arra várok, hogy mindenki elhulljon, állítólagos törvénytelen fiam magára hagyva haldoklik a Déli pályaudvaron, az egri uszoda úgy benyomta a földet, hogy feltört a forrásvíz a buszparkolóban, ahol majd én áztathatom a lábamat, miközben iszom az ezerforintos sörömet; én dühömben terveztem a petőhenyei templomot; sőt a Románia területére tervezett öt templom, amelyeket részben ingyen, részben a költségeket sem fedező díjakért terveztem, a kormánytól titokban átvett harmincmillióért csináltam, én csak eljátszom Róbert bácsit, és még sorolhatnám.”
Ilyenkor az ember eljátszik a gondolattal. Mi lenne, ha lennének nálunk a jobboldalon is olyan merész művészek, mint a másik oldalon azok, akik egy közpénzen támogatott tárlaton Kósa Lajos debreceni polgármestert mintázták meg egy debreceni kiállításon, és „Mindenki felelős saját arcáért” mottóval kiállítanák Makovecznek, alatta pedig azoknak a fotóit, akik e cikkeket írták – az általuk jól jövedelmező lételemüknek tekintett gyűlölet és rágalmazás csatornájába mártott tollukkal? Netán azok arcképével együtt, akik Makoveczet a pavilon kapcsán még lemagyarkodózták, leantiszemitázták, amire szintén oly jól emlékszünk.
Ugye emlékezünk arra is, hogy ugyanezek miként ágáltak és habzó szájjal őrjöngtek, amiért Antallék világkiállítást akartak rendezni Budapesten? Azt kérdezték: „miből?”
Akkor is ők győztek. Antallék meghátráltak.
De Makoveczcel szemben is ők győztek.
Nem ő tervezhette a Nemzeti Színházat (elképzelhetjük, mekkora látványosság lett volna és mennyit hozott volna a konyhára e képzeletbeli épület, csak a megnövekedett idegenforgalom miatt is) és valahogyan épületet sem húzhat fel Budapesten. (Az információt Makovecz Imre megerősítette.)
Mára a győzteseké a világ.
Sanghajig.
Idézet a Magyar Nemzet szerdai számából: „Csúnya lebőgés is lehet a vége annak, ahogy Magyarország képviselteti magát a jövőre megrendezendő sanghaji világkiállításon. A mintegy 70 millió látogatót váró gigaexpón hazánk egy, a vásárterület központjától távol eső, ezer négyzetméteres bérelt pavilonban jelenik meg, amelyért 290 millió forintot kérnek a vendéglátók. Az ipari csarnokot félmilliárd forintból kell az erre a célra meghirdetett közbeszerzési pályázat nyertesének kidekorálnia, méghozzá úgy, hogy az eredeti kiírásnak meg sem felelő pavilontervek többekben megütközést váltottak ki”.
A cikkből kiderül, hogy a kormányzati tenderen befutott pavilon ütközik az ottani építészeti szabályokkal és gyakorlatilag egyetlen négyzetcentiméter kiállítási felületet sem biztosít. Mindezen felül a 2,5 milliárdos költséggel számolt pavilon terve plágium, mert az a Peking közelében megépült Great Bamboo Wall (Nagy Bambuszfal) nevű épület másolata.
A fenti beszámolóból pedig kitűnik az is, hogy Malajziának a magyar tervnél háromszor nagyobb alapterületű pavilonja csupán 1,79 milliárd forintba kerül.
A „rendszerváltás” húsz évének íve pavilonokban elbeszélve.
Ehhez annyit: érzésem szerint többen is nagyon kíváncsian várjuk, vajon 2010 nyarától kaphat-e megrendelést Makovecz budapesti épületre, netán presztízsépületre, avagy azokkal őt továbbra is elsősorban a külföld bízza meg?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.