Nemcsak a BKV-nál, de a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumban (NFGM) is igen népes a külső tanácsadók tábora. Csakúgy, mint a közlekedési cégnél, itt is több esetben megkérdőjelezhető témákban kérték a tanácsadó cégek segítségét, szerződésenként átlagosan tízmillió forintos díjazásért. A 2008 januárjától kötött tanácsadói megállapodások értéke meghaladja a 300 millió forintot, ráadásul ez csak azokat a szerződéseket tartalmazza, amelyek a tárca igazgatásához tartoznak, s értékük meghaladja a nettó ötmillió forintot. A számos vezetőváltáson és átszervezésen átesett gazdasági tárca szinte minden ügyben a tanácsadók véleményét kérte, még a külföldi kiküldetések és a tehetséggondozás kérdésében is külsős megbízásokat adott ki, de szaktanácsadásra szorult a konszolidálás, a kulcserőforrás, az intézményi stratégiai végrehajtás és a kompetenciaalapú munkaköri rendszer témáiban is.
*
A legnagyobb értékű egyszeri tanácsadói megbízást a Reczicza White&Case LLP Ügyvédi Irodának sikerült megszereznie: a Moto GP Magyarország Project előkészítésével kapcsolatos jogi tanácsaira hatvanmillió forintot áldozott a szaktárca. Hasonló összegben adhat tanácsokat az udvari beszállítónak számító TCG Kft., amely a minisztérium jolly jokere: humánpolitikai kérdésekben véleményez, rendszerkidolgozásban segédkezik, képzéseket szervez, működésdiagnosztikában is feladatokat végez, nem beszélve a már említett tehetséggondozási tanácsadásról. Az AAM Vezetői Tanácsadó Zrt. ugyancsak rendszeres beszállítónak számít, hiszen négy megbízást is kapott, egyenként 7,3–9,5 millió forint értékben.
Az egyszeri megbízásokon kívül a gazdasági tárca folyamatos tanácsokra is rászorul. Több céggel éves szerződést kötöttek, így például a KPMG-vel, amely 25,2 millió forint értékben vállalt stratégiai tanácsadói feladatokat. Noha a minisztérium önálló jogi apparátussal rendelkezik, külsős ügyvédi irodák is szép számmal dolgoznak a tárcánál. A Prémecz Ügyvédi Irodának például 12 millió forint értékben sikerült megbízást kapnia jogi tanácsadásra, de mellette több más cég is bábáskodik a szaktárca jogi ügyei körül.
A kiszervezések már több éve belső viták kereszttüzében állnak a tárcánál. A szakszervezet Kóka János (SZDSZ) minisztersége óta sérelmezi, hogy miközben a minisztérium költségcsökkentésre hivatkozva válik meg több évtizedes tapasztalattal bíró szakembereitől, addig borsos órabérrel dolgozó külső cégeknek ad ki megbízásokat. A megszaporodott külsős szerződések ráadásul törvényi aggályokat is felvetnek, hiszen egyes esetekben, így például a személyzeti területen gyakorlatilag magáncégek végzik el a minisztérium bizonyos feladatait. Lapunk megkereste a tanácsadói megbízások ügyében az NFGM-et is, ám a külsős megbízásokra vonatkozó kérdéseinkre lapzártáig nem érkezett válasz.
Letiltott betekintés. Nem engedélyezte a gazdasági minisztérium a felügyelete alá tartozó Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary) számára, hogy lapunk betekintést kapjon a cég ötmillió forintot meghaladó értékű tanácsadói szerződéseibe. Arra a kérdésükre, hogy mi volt a letiltás oka, az NFGM sajtóosztálya nem adott érdemi választ.
Vizsgálat az ITDH-nál. Kormányzati ellenőrzési hivatali vizsgálatot rendelt el Bajnai Gordon miniszterelnök az ITDH-nál – közölte tegnap a távirati irodával a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) kommunikációs főosztálya.
Az elmúlt napokban különböző sajtóorgánumokban számos hír látott napvilágot a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter által az ITDH-nál kezdeményezett vizsgálatról. A szakminiszter az NFGM tájékoztatása szerint ennek eredményéről tegnap tájékoztatta a kormányfőt.
A pénzügyi tárca sem spórol. A második legdrágább ajánlat nyert a Pénzügyminisztérium egyik közbeszerzési eljárásán, amely jogi képviselet ellátását pályáztatta. Az InfoRádió értesülései szerint a megszüntetett hosszú távú villamosenergia-vásárlási szerződések ügyében egy olyan ügyvédi iroda képviselheti a magyar államot, amely korábban már egy hasonló pert elveszített. A kiírt közbeszerzési eljáráson az árajánlatok 40 és 700 millió forint között szóródtak, így – mivel a szerződés négy évre szól – a legdrágább ajánlat 2,8 milliárd forintos kiadást jelent a költségvetésnek. (Sz. A.)
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése