Ismét tüntetők fogadták a Brüszszelben tárgyalásra igyekvő uniós mezőgazdasági minisztereket. A rendőrségi adatok szerint mintegy ezer belga gazda fejezte ki tiltakozását mindaz ellen, amit az Európai Unió tesz, illetve nem tesz tejügyben. A nehéz helyzetbe került tejtermelők holnap döntenek arról, hogy megkezdik-e „tejsztrájkjukat”. Követeléseik közé tartozik, hogy az EU segítsen rajtuk a válság túlélésében, és szavatolják a mezőgazdasági termelés hosszú távú fenntarthatóságát. A mezőgazdasági miniszterek továbbra is erősen megosztottak abban, hogy milyen módon nyújtsanak segítségét a tejtermelőknek, és hogy egyáltalán ez lehetséges-e. A döntést októberre halasztották.
Gráf József mezőgazdasági miniszter sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a legradikálisabb álláspontot képviselték, így a tejkvótaemelés megszüntetését vagy felfüggesztését. Mivel ennek elfogadása gyakorlatilag kilátástalan, a miniszter kijelentette, Magyarországnak elsősorban saját erőből kell megoldást találnia a tejágazatot sújtó válság enyhítésére. A tárgyalók élesen különböző álláspontot képviseltek, és nagyjából két csoportra oszlottak. A déli országok, a „tejkoalíció” – Németország, Franciaország, Ausztria és Magyarország is – a mezőgazdaság és a piaci szabályozás nagy védelmezőjeként léptek fel, míg az északiak a „szabad piac” álláspontját védték.
Gráf József egyébként kollégáival érzékeltette a magyar tejtermelők és -feldolgozók rendkívül nehéz helyzetét, és azt mondta, a szarvasmarha-ágazat a magyar mezőgazdaság „nehézipara”. Elmondta, ha most nem hoznak hathatós intézkedéseket uniós szinten, akkor az e téren okozott károk helyreállítása akár 8-10 évig is eltarthat.
Tárcája ugyanakkor – uniós enyhítések híján – október 16-ra előre hozza a termelőknek jövő évre járó közvetlen kifizetéseket, és a közvetlen támogatások 3,5 százalékát kizárólag a tejágazatra fordítja; fejlesztési támogatást nyújt a szarvasmarha-ágazatnak, a végsőkig kihasználja az iskolai tejprogramban rejlő lehetőségeket.
A költségvetés átment. A 2010-es uniós költségvetésről múlt héten szavazott az EP mezőgazdasági bizottsága. A szavazáson egyértelmű többséget kapott Glattfelder Béla azon módosító indítványa, amely a tejpiac válságára tekintettel 150 millió euróval 600 millió euróra növelte a tejtermékek exporttámogatását. A néppárt megszavazta az iskolatejprogram támogatási összegének növelését is 103 millió euróra. Emellett elutasítottunk minden olyan indítványt, amely a tejtermelők, illetve a tejtermékek exporttámogatását csökkentette volna.
Orbán Viktor: Maratoni tárgyalással zárjuk a napot a világ legszebb Parlamentjében - fotók