A születés és az elmúlás pólusai között

Öröklétre szabott tudattal érkeztünk e világra, innen mégis távoznunk kell. Hívőnek, hitetlennek ezen a földön kell értelmet adnia életének, születés és halál pólusai között.

2009. 10. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tükörben a halál. Érzékletes és találó címet adott Kurucz Gyula lélektani realista nagyregényének, amelynek bemutatója holnap este hatkor lesz a Magyar Írószövetségben. Az író az összegzés igényével szól saját eszméléséről, fejlődéséről, családjának történetéről, valamint a XX. századi Magyarország históriájának általa közvetlen és közvetve, a családi legendáriumból megélt, illetve megismert szeletéről. Danit, az íróvá és kultúr-diplomatává korosodott egykori kisfiút, a debreceni egyetemi hallgatót, majd a Kádár-kor pokolbugyraiban vergődő gondolkodó embert rokonszenvessé teszi, hogy a legreménytelenebb korszakokban sem adta fel a küzdelmet.
A regény időben és térben imponáló ívet magában foglaló cselekményét keretbe foglalják a találkozások a kórházban, több stáción keresztül és lassan, de biztosan a halál birodalma felé hajózó édesapával. Analitikus, visszapillantó szerkezetben, filmes terminussal: flashback-technikával, mozgóképes érzékletességgel pörögnek előttünk a főhős életének meghatározó pillanatai. A vasakaratú, talpig becsületes egykori falusi jegyző apa, a szépségét idős korában, szinte haláláig megőrző, pedagógus édesanya a maguk emberi gyarlóságukkal körülindázott, mégis szilárd erkölcsi alapokon nyugvó tisztességes életútja szellemi muníciót ad az egyre korosodó főhősnek is. Tükröt tart elé az emlékeket megidéző gondolkodás-felejtés mechanizmusa és a haldokló apa egyre homályosuló tekintete is. És egyre élesülő képekben sejlik föl a múltból és a jelenből az a bizonyosság is, hogy a főhős is egyre közelebb van ahhoz a tartományhoz, ahonnan eddig a világtörténelem során csak egyszer tért vissza utazó. Drámai és életvidám, lehangoló és fölemelő pillanatképek sorozata vonul el az olvasó előtt a nagyszülőkről, az oldalági rokonokról, vidékiekről és fővárosiakról. Szerelmekről, válásról, az új házasság idill pillanatairól, az utazásokról, a gyermekek születéséről. És mindenekelőtt arról a döbbenetes tényről, hogy az úgynevezett középosztályból származó gyerekek még a puhának hazudott Kádár-korszakban sem tudtak igazán a tehetségükhöz mért helyet elfoglalni sem a társadalomban, sem a művészeti élet hierarchiájában.
A hatalom nem érte be kicsinyke látszatkompromisszumokkal sem. Annak, aki nem lépett be a pártba, s nem volt hajlandó besúgóvá válni, nem termett babér. A regény azzal is szembesít bennünket: eltekintve kisebb szünetektől, attól a világtól még mindig nem szabadultunk meg. Megindító és fölemelő a befejezés. Az ’56-os forradalommal, a megtorlással, az apa és az anya halálával zárul. A regény azt az Arany János-i bölcsességet sugallja: a sok szenvedés, a kudarcok és a kiharcolt sikerek együtt fölemelővé tehetik életünket.
(Kurucz Gyula: Tükörben a halál. Kairosz Kiadó, 2009. 316 oldal, 2800 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.