Kétféle értelmezése lehet a döntésnek – nyilatkozta lapunknak Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának programvezetője azután, hogy a kormány és a szakmai szervezetek képviselői kedden elvi megállapodásra jutottak. Eszerint az idén 4,5, majd újabb mintegy hatmilliárd forintot kap az ágazat, jövőre pedig további egyhavi teljesítménynek megfelelő – 35–45 milliárd forintnyi – többlet kerül a rendszerbe.
Sinkó Eszter úgy látja: az egyik olvasat szerint a kormány elismerte, hogy igazuk volt a szakmai szervezetek képviselőinek, s az utóbbi időben több pénzt vontak el az ágazattól, mint amennyit az a működtethetőség szempontjából elbírt volna. A másik értelmezés a politikai elemzés világába visz bennünket – fogalmazott a szakember, s kifejtette: feltételezhetően nem a kormány tért jobb belátásra, hanem az MSZP prominensei. Bekapcsolódva a felek közelharcába beláthatták, hogy ha elfajul a tiltakozó akció, akkor olyan súlyos politikai következményekkel kell szembenézniük, ami a vártnál is rosszabb szereplést eredményezhet a szocialistáknak a jövő évi országgyűlési választásokon. Kiderült ugyanis, hogy számtalan – nem csak egészségügyi – szervezet csatlakozna például az intézményvezetők által kilátásba helyezett éhségsztrájkhoz. Sinkó Eszter úgy látja: a megegyezést a szakmai szervezetek mindenképpen győzelemként értékelhetik. Még akkor is, ha a döntésnek két szépséghibája van. Az egyik, hogy a teljes összeget nem az idén kapják meg az egészségügyi intézmények, mint ahogy azt eredetileg szerették volna. A másik, hogy egyelőre nem tudni, milyen forrásból teremti elő a kormány az odaígért többletforrást, s kell-e esetleg emelni emiatt a jövő évi államháztartási hiánycélt.
Más szakértők is egyetértettek az elmondottakkal. Ők azt is hangsúlyozták, hogy Székely Tamás egészségügyi és Oszkó Péter pénzügyminiszter rosszul jött ki a csatából, hiszen mindvégig azt az álláspontot képviselték, hogy a szakma tudatosan sötétebb képet fest az indokoltnál. Pozitívumként csak azt lehet megemlíteni a kormány mellett, hogy az idei hiánycél növelése nélkül sikerült a forrásbevonásról megállapodni, s nem az idén kell a teljes összeget odaadni. Szerintük az MSZP döntését sejteti a háttérben az is, hogy a pénzügyminiszter nem a helyszínen, a vita hevében döntött úgy, hogy áldását adja a forrásbevonásra, hanem már eleve ezzel az ajánlattal érkezett a tárgyalópartnerekhez.
A Fidesz szerint 2010 háborús helyzetet jelent majd az egészségügyben. Pesti Imre, az ellenzéki párt szakpolitikusa kifejtette: a kormány ezt a pluszforrást nem a tartalékalapból, hanem a jövő évi költségvetés terhére biztosítaná, vagyis a büdzsé egy részét már most elköltik. Felhívta a figyelmet, hogy a kabinet az influenza-oltóanyag finanszírozására felvett ötmilliárd forintot is a 2010-es büdzséből költötte el. A KDNP arra kéri a szakmai szervezeteket, hogy újra fontolják meg a kormány által ajánlott megállapodás aláírását. Halász Zsuzsa, a párt szóvivője elmondta: a kormány egy fillérrel sem akar többet adni az eddig emlegetett 4,5 milliárd forintnál, a továbbiakban ígért összeg a jövő évi költségvetést terhelné, ami a mostani szocialista kormányt már nem kötelezi semmire, a hiányt így az utódja nyakába varrja.
Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke azt nyilatkozta: addig kint maradnak a zöld zászlók az egészségügyi intézményeken, és a dolgozók is viselik majd a zöld szalagot, amíg a jövő héten alá nem írják a hivatalos megállapodást a kormánnyal.
Otromba módon viselkedett a román államfő Budapesten