Hivatalosan is megkötötték a megállapodást a kormány és az egészségügyi szakmai szervezetek képviselői, igaz, utóbbiak ezt nem pluszpénznek, hanem pénzvisszapótlásnak nevezték, a korábbi sorozatos elvonások miatt. A tegnapi tárgyaláson nagy meglepetés nem történt. A megegyezés részletei nagyjából megfelelnek annak, amiben a felek a múlt héten már kompromisszumra jutottak – ezt már Székely Tamás egészségügyi miniszter mondta, miközben újságírók gyűrűjében megmutatta az aláírt dokumentumot, amelyen látható volt a saját, illetve Oszkó Péter pénzügyminiszter kézjegye is. Ennek értelmében az egészségügyi intézmények idén októberben 4,5, decemberben pedig további hatmilliárd forintot kapnak, ez utóbbi összeget már a 2010-es költségvetés terhére. Jövőre három hónapról kettőre csökkentik a gyógyító munka elvégzése és annak finanszírozása közti csúszást, ami azt jelenti, hogy a szolgáltatók 2010-ben 12 helyett 13 havi apanázst kapnak, ami további 32 milliárdos többletet jelent számukra 2010. januárban. Így a jövő évi költségvetés tervezetében a kórházak és a szakrendelők finanszírozását is biztosító kassza előirányzatát 719 milliárd forintról 757-re emelnék. A módosító indítványt a kormánypárti képviselők nyújtják majd be – tette hozzá Székely Tamás. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke elmondta: ezzel átmenetileg sikerült megoldani a működési zavarokat. De ez nem jelenti azt, hogy jövőre nem kell majd felülvizsgálni a megállapodást – tette hozzá.
– Nem örülünk maradéktalanul – ezt már Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Kórházakért elnöke hangsúlyozta. Leszögezte: ez a pénz csak tűzoltásra elegendő, valójában még egyhavi pluszfinanszírozásra volna szükség. Csiba Gábor közölte azt is, hogy az ágazat képviselői elálltak a tervezett demonstrációsorozat folytatásától, így az intézményvezetők az éhségsztrájktól is. Az akciót csak akkor folytatják, ha a kormány eltér a megállapodástól, vagy ha a parlament nem szavazza meg a jövő évi egészségügyi költségvetés most kialkudott módosítását.
A felek egyetértettek abban, hogy ez csak átmeneti megoldás, s szükség van az ellátórendszer struktúrájának átalakítására. Egyelőre azonban nincs jele annak, hogy a kormánynak szándékában állna érdemi változtatásokról dönteni vagy tárgyalni, igaz, erre szakértők sem láttak valós esélyt az országgyűlési választások közeledtével.
Kiderült tegnap az is, hogy még az idén immár sokadszor alapjaiban változtatják meg az ellátórendszer finanszírozását. A Székely Tamás által néhány hónappal ezelőtt engedélyezett módszert hatályon kívül helyezik, és ismét áttérnek arra a korábbi módszerre, amely szerint a gyógyító munkát csak egy előre meghatározott teljesítményszintig finanszírozzák, az efölött ellátott betegek után pedig egyetlen fillért sem utal a biztosító.
Ismert: azután kezdődött érdemi egyeztetés a forrásbevonásról a kormány és a szakmai szervezetek között, hogy az ágazat képviselői demonstrációsorozatot, többek között éhségsztrájkot helyeztek kilátásba, amennyiben nem kapják meg a kért 25,5 milliárd forintos többletet. Végül ennél is többet „szereztek”, igaz, nem kapják meg a teljes összeget az idei évben. A megegyezést nemcsak a szakma képviselői, hanem az egészségügyi miniszter is sikerként értékeli, noha ő egészen a múlt hétig azt az álláspontot képviselte, hogy a kormány nem tud 4,5 milliárd forintnál több pluszpénzt biztosítani, s valójában az intézményvezetők is nagyban felelősek a kialakult helyzetért.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!