Büntetés az egészségbiztosítónak

Az Egészségbiztosítási Felügyelet eddig példátlan módon elmarasztalta s pénzbírsággal sújtotta az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat.

2009. 10. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megállapodás ma? Ma végleges formát ölthet a kormány és az egészségügyi szakmai szervezetek közötti megállapodás a forrásvisszapótlásról. Az ágazat képviselői néhány héttel ezelőtt ultimátumot adtak, hogy ha a kabinet nem tesz vissza a rendszerbe 25,5 milliárd forintot az idén, akkor látványos tiltakozó akcióba kezdenek. Annyit lehetett csak tudni, hogy még októberben 4,5 milliárd forintot, majd decemberben – már a jövő évi költségvetés terhére – ismét néhány milliárdot kap az ágazat, jövőre pedig egy teljes havi finanszírozást – 35-45 milliárdot – tesznek pluszba a rendszerbe. Ám egyelőre a pontos összegek nem ismertek és az sem, hogy a kormány milyen forrásból biztosítja ezt a többletet.


Ötvenezer forintos pénzbírsággal sújtotta az Egészségbiztosítási Felügyelet (EBF) az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat (OEP), amiért az nem tette közzé a jogszabályban előírt időben a vényírási jogosultsággal rendelkező orvosok gyógyszerrendelési gyakorlatára jellemző mutatókat – erősítette meg lapunk információját az EBF sajtóosztálya. Úgy tudjuk, először két hónapot csúsztak az adatok közzétételével, később viszont már csak néhány napot. Az állami felügyelet fennállása óta egyébként első alkalommal szabott ki pénzbírságot az OEP-re. Az egészségbiztosítónál azt a tájékoztatást adták, hogy a szóban forgó információk már nyilvánosságra kerültek, és azóta is rendben elérhetők az OEP internetes oldalán. Hozzátették, egyelőre nem tudni, hány orvos rendelt kiugróan sok tb-támogatás mellett gyógyszereket. A honlap azonban igen látogatott, tehát az orvosok érdeklődnek saját teljesítményük iránt – szögezték le.
A vényírási szerződéssel rendelkező orvosoknak egyébként az idei évtől negyedévente személyre szabottan kell hozzáférniük azokhoz az OEP-adatokhoz, amelyekből kiderült: mennyire költséghatékony a gyógyszerfelírási gyakorlatuk. A legrosszabbul teljesítőknek kötelező továbbképző tanfolyamon részt venniük – saját költségükön. Ez a szabályozás hatalmas vitát váltott ki, mert az orvosok úgy érzik, a gyógyszeres terápiák közül nem választhatnak szabadon, aszerint, hogy a betegnek mi lenne a lehető legjobb. Úgy érzik továbbá, büntetéssel fenyegetik őket, ha nem a lehető legolcsóbb szert választják, miközben sok esetben a beteg nem is hajlandó áttérni az olcsóbb medicinára. Ezzel szemben az OEP állítja: csak annyit szeretnének elérni, hogy ha a szakmai szempontok alapján több tb-támogatott termék közül lehet választani, akkor a beteg és az egészségbiztosítási kassza számára is alacsony költséget jelentő gyógyszereket rendeljék. Az értékelés nem azt veszi figyelembe, hogy mennyi gyógyszert írtak fel, hanem azt, hogy a felíró hogyan válogat a rendelkezésre álló hatóanyagok között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.