Együttműködéssel a válság ellen

Együttműködik a Művészetek Palotája, a Magyar Állami Operaház és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, amelyek összefogása a jelenlegi sajátos gazdasági helyzetben a legerősebb tőkét jelenti – mondta a MűPa 2009–2010-es évadáról szóló tájékoztatón Kiss Imre, a MűPa vezérigazgatója. Az eseményen a szóban forgó együttműködés mellett a MűPa rezidens intézményei is ismertették a következő szezon terveit.

2009. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a Nemzeti Színház szomszédságában található épület a rendkívül nagy számú nemzetközi híresség felvonultatásával alapozta meg nevét a magyar zenei életben, a MűPa fontos missziójának tekinti a magyar tehetségek felkarolását és bemutatását is. Erről már Csonka András vezérigazgató-helyettes beszélt, aki az utóbbi sorozatok közül a Hétfő esti jazzesteket, a Jazz Showcase koncertjeit és a Magyar szimfonikus körképet említette. A hagyományok folytatódnak, 2010. január 1-jén is lesz újévi hangverseny, A teremtést megszólaltató Freiburgi Barokk Zenekart és az Arnold Schoenberg-kórust Fischer Ádám dirigálja, akárcsak a rövid idő alatt nemzetközi rangúvá vált budapesti Wagner-napokat, a szokásos maratonkoncert pedig ezúttal Beethovenre fókuszál majd. Tavaszi bérleteit október 19-től, a szólójegyeket november 2-tól árulja a MűPa.
Bár a Zeneakadémia kapcsolata kezdettől szoros a MűPával, tény, hogy a Liszt Ferenc téri épület ideiglenes bezárása miatt egy időre jobban rászorul majd a saját koncertsorozattal is rendelkező egyetem erre az együttműködésre. A MűPa és a dalszínház közötti kapocs kulcsfigurája Fischer Ádám, aki a Wagner-napokon ezúttal a Trisztán és Izoldában a Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát dirigálja majd, sőt a produkcióban az Operaház több magánénekese is részt vesz.
A Nemzeti Filharmonikusok fő-zeneigazgatója, Kocsis Zoltán legfontosabb vállalkozásaként Schönberg Mózes és Áron című művének előadását emelte ki. A zongoraművész-karmester befejezte a csak szövegkönyvben és néhány Schönberg-vázlatban fennmaradt III. felvonást, és már felvette ennek engedélyezése ügyében a kapcsolatot a jogutódokkal. Kocsis távlati tervként egy Richard Strauss életművére épülő fesztivál ötletét is felvetetette, amelyet akár Schönberggel is öszszekapcsolhatnának. Hangsúlyozta a MűPával való napi együttműködés fontosságát, de szólt arról is, hogy igyekeznek kilépni ennek a szerepkörnek a kizárólagosságából, példaként a bábszínházzal való alakuló kapcsolatukat említette.
Török Jolán, a Nemzeti Táncszínház igazgatója kevésbé volt derűlátó, és meglehetősen élesen fogalmazott azzal az anyagi bizonytalansággal kapcsolatosan, amely teljesen kiszámíthatatlanná és tervezhetetlenné teszi a programokat, s éppen ezért konkrét előadásokról nem is beszélt. Mint mondta, a minisztériumtól arról tájékoztatták, hogy csak decemberben fogják közölni, mekkora támogatást kapnak 2010-re, s hogy ennek tudatában dolgozzanak. – Megterveztük a programokat, de még 50 százalékban sem biztos, hogy megvalósulhatnak. Ilyen még a pályafutásom alatt egyszer sem fordult elő – fogalmazott keserűen.
Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója a tavaly tavasszal bevezetett közös jegy sikerét emlegette, amelynek értelmében minden MűPába váltott jegygyel ingyen tekinthetőek meg az aktuális kiállítások, illetve kiemelte a Cifra Palota, a Minimatiné és a Ringató gyerekprogramok részeként működő múzeumpedagógiai foglalkozásaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.