Miközben a Nemzeti Színház szomszédságában található épület a rendkívül nagy számú nemzetközi híresség felvonultatásával alapozta meg nevét a magyar zenei életben, a MűPa fontos missziójának tekinti a magyar tehetségek felkarolását és bemutatását is. Erről már Csonka András vezérigazgató-helyettes beszélt, aki az utóbbi sorozatok közül a Hétfő esti jazzesteket, a Jazz Showcase koncertjeit és a Magyar szimfonikus körképet említette. A hagyományok folytatódnak, 2010. január 1-jén is lesz újévi hangverseny, A teremtést megszólaltató Freiburgi Barokk Zenekart és az Arnold Schoenberg-kórust Fischer Ádám dirigálja, akárcsak a rövid idő alatt nemzetközi rangúvá vált budapesti Wagner-napokat, a szokásos maratonkoncert pedig ezúttal Beethovenre fókuszál majd. Tavaszi bérleteit október 19-től, a szólójegyeket november 2-tól árulja a MűPa.
Bár a Zeneakadémia kapcsolata kezdettől szoros a MűPával, tény, hogy a Liszt Ferenc téri épület ideiglenes bezárása miatt egy időre jobban rászorul majd a saját koncertsorozattal is rendelkező egyetem erre az együttműködésre. A MűPa és a dalszínház közötti kapocs kulcsfigurája Fischer Ádám, aki a Wagner-napokon ezúttal a Trisztán és Izoldában a Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát dirigálja majd, sőt a produkcióban az Operaház több magánénekese is részt vesz.
A Nemzeti Filharmonikusok fő-zeneigazgatója, Kocsis Zoltán legfontosabb vállalkozásaként Schönberg Mózes és Áron című művének előadását emelte ki. A zongoraművész-karmester befejezte a csak szövegkönyvben és néhány Schönberg-vázlatban fennmaradt III. felvonást, és már felvette ennek engedélyezése ügyében a kapcsolatot a jogutódokkal. Kocsis távlati tervként egy Richard Strauss életművére épülő fesztivál ötletét is felvetetette, amelyet akár Schönberggel is öszszekapcsolhatnának. Hangsúlyozta a MűPával való napi együttműködés fontosságát, de szólt arról is, hogy igyekeznek kilépni ennek a szerepkörnek a kizárólagosságából, példaként a bábszínházzal való alakuló kapcsolatukat említette.
Török Jolán, a Nemzeti Táncszínház igazgatója kevésbé volt derűlátó, és meglehetősen élesen fogalmazott azzal az anyagi bizonytalansággal kapcsolatosan, amely teljesen kiszámíthatatlanná és tervezhetetlenné teszi a programokat, s éppen ezért konkrét előadásokról nem is beszélt. Mint mondta, a minisztériumtól arról tájékoztatták, hogy csak decemberben fogják közölni, mekkora támogatást kapnak 2010-re, s hogy ennek tudatában dolgozzanak. – Megterveztük a programokat, de még 50 százalékban sem biztos, hogy megvalósulhatnak. Ilyen még a pályafutásom alatt egyszer sem fordult elő – fogalmazott keserűen.
Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója a tavaly tavasszal bevezetett közös jegy sikerét emlegette, amelynek értelmében minden MűPába váltott jegygyel ingyen tekinthetőek meg az aktuális kiállítások, illetve kiemelte a Cifra Palota, a Minimatiné és a Ringató gyerekprogramok részeként működő múzeumpedagógiai foglalkozásaikat.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz