Nincs lejárati idő a vakcinán

Megdöbbenve tapasztalják a háziorvosok, hogy az új influenza elleni vakcinán nincs feltüntetve a lejárati idő. A dobozban található betegtájékoztató sem egyezik azzal, amit az Országos Gyógyszerészeti Intézet engedélyezett.

2009. 10. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sehol nem találjuk az új influenza elleni oltóanyag szavatossági idejét. Sem a dobozon, sem pedig az ampullán nem szerepel a lejárati idő – hívta fel lapunk munkatársának figyelmét több háziorvos. Mindannyian megdöbbentőnek nevezték a helyzetet, s mint mondták: a közértben egy joghurtot sem lehet eladni, ha nincs rajta az a dátum, amíg fel lehet használni.
Megkérdeztük az ügyben az Országos Gyógyszerészeti Intézetet (OGYI). A sajtóosztály által lapunknak elküldött tájékoztatóban az áll: a készítményen valóban nincs feltüntetve a lejárati idő, az a dobozon található gyártási időtől számított egy éven belül használható fel. Az ampullákon azonban a gyártási idő sem szerepel, csak a gyártási tétel száma. Az OGYI leszögezte: annak érdekében, hogy a gyártó elegendő mennyiséget tudjon előállítani a járvány terjedése előtt, a Fluval P elnevezésű vakcina gyártása még a végleges forgalombahozatali engedélyezés előtt elkezdődött. Az OGYI a forgalombahozatali engedélyt alaki hibás határozattal engedte forgalmazni, amely bizonylat a gyógyszer útját követi, így a gyártótól a nagykereskedőn keresztül jut el az információ a patikákba.
Keszthelyi Gyula háziorvos szerint azonban a jogszabály csak azt teszi lehetővé bizonyos esetekben, hogy a forgalombahozatali engedélytől eltérő paraméterekkel kerüljön forgalomba egy készítmény. Azt nem, hogy törvénysértő módon történjen ez. Márpedig a szavatossági idő feltüntetésének hiánya törvénybe ütközik, az ugyanis alapkövetelmény egy gyógyszer esetében – tette hozzá. Keszthelyi Gyula skandalumnak nevezte az esetet. Ő volt az a doktor, aki mintegy 170 kollégájával együtt ügyvédet fogadott, s csak akkor hajlandó beoltani valakit az új influenza ellen, ha erre a páciens szerződést köt vele, s aláír egy többoldalas dokumentumot. Úgy látja ugyanis, hogy nincs tisztázva, kit mikor milyen felelősség terhelhet, ha valakinél az oltás következtében egészségkárosodás lép fel. Nem látja elegendőnek a klinikai teszteket sem.
Kiderült egyébként az is, hogy a háziorvosoknak átadott tételekben a betegtájékoztató sem egyezik azzal, amit az OGYI engedélyezett. A gyógyszerészeti intézet ezt ugyanazzal magyarázza, mint amivel a lejárati idő feltüntetésének hiányát. Az azonban pontosan nem derült ki, hogy a két dokumentum menynyiben tér el egymástól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.