Új, körülbelül száz hektáros kiterjedésű sziget bukkant fel az Atlanti-óceánból a közelmúltban Franciaországban, a Gironde folyó torkolatánál, néhány kilométerre a parttól – adta hírül a Sud-Ouest című lap. Az új sziget a még működő, világhírű Cordouan világítótorony közelében fekszik, egy olyan szakaszon, amelyet a hajózási térképeken két-három méter vízmélységűként tüntetnek fel.
A sziget kialakulását hosszabb ideje figyelemmel követte egy természetvédő társaság, de azt, hogy valójában mikor lett láthatóvá, nem tudni. A három-négy méterrel a tenger fölé magasodó földdarab létrejöttének körülményeit még csak találgatják. Egyes elméletek szerint felbukkanása kapcsolatban lehet a Klaus hurrikánnal, amely januárban pusztított több európai államban, közöttük Franciaországban is. Mások úgy vélik, hogy a part eróziójáról lehet szó, s az apró szikla, amelyre a Cordouan világítótoronyt építették, megakadályozta, hogy a leszakadt homok a nyílt vízbe sodródjon.
A földpad megjelenésének híre furcsamód csak a természettudósokat hozta lázba, akik ökoszisztémájának tanulmányozására készülnek. A tengerészeti ügyekkel foglalkozó hivatal és a bordeaux-i kikötői parancsnokság sem mutatott érdeklődést az új sziget iránt. A környékbeliek és a turisták körében azonban nagy sikere van – írta a lap – a nyár utolsó napjaiban egy 250 fős ünneplő társaság indult el a néhány kilométerre lévő Royantól, és szállt ott partra.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak