Véget ért a szumátrai misszió

Épségben hazatért tegnap a magyar humanitárius kutató- és mentőcsoport a földrengés sújtotta Indonéziából, a megmaradt orvosi felszereléseket, gyógyszereket egy kórháznak ajándékozták. Padang-Pariaman kormányzója megköszönte a segítségüket.

2009. 10. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazaérkezett tegnap délelőtt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és a Magyar Vöröskereszt humanitárius csapatának tíz tagja és három kutyája a földrengés sújtotta Indonéziából. A budapesti Pannon kutyás kutató-mentőkből és a zalaegerszegi speciális mentőkből álló csapat – orvosok, műszaki és kutyás mentők – hat napot dolgozott Nyugat-Szumátra tartományban.
A társaság két tagja, a csoport vezetője és egy mentőkutyás nő csak ma érkezik haza, mert lekéste a gépet. A szingapúri repülőtéren ugyanis az egyik kutya a berakodáskor kiszabadult. A megriadt állatot csak órákkal később, a biztonsági szolgálat és rendőrök segítségével, a kifutópályán találták meg, és helyezték biztonságba. Átmenetileg a repülőteret is bezárták – tájékoztatta lapunkat Szentes Görgy, az OKF szóvivője.
A magyarok a legsúlyosabb károkat elszenvedett nagyvárostól, Padangtól hatvan kilométerre nyugatra lévő, hetvenezres Pariaman város körzetében kaptak megbízást orvosi segítségnyújtásra. Mobil kórházat állítottak fel, betegeket, sérülteket láttak el, túlélőket és holttesteket kerestek a hegyi falvakban, rendkívül magas páratartalom közepette, negyven-ötven Celsius-fokos hőségben – fűzte hozzá a szóvivő. Löcher Zsuzsanna kutyás mentőként is dolgozó honvéd orvos őrnagy a távirati irodának elmondta, a csapat tagjait úgy válogatták, hogy bármilyen mentési feladatot el tudjanak látni. Számos romba dőlt házat és néhol nyolc méter vastag, mindent elborító sártengert láttak. A bázisuk közelében, egy kis faluban, ahol négy házat sodort el a sárlavina, kapával keresték a föld alatt a helybéliek a hozzátartozóikat. Hat ember holttestét jelezték a mentőkutyák. Távozásukkor a megmaradt gyógyszereket, orvosi eszközöket átadták egy, a földrengésben megrongálódott kórháznak. Muszlim Kaszim, Padang-Pariaman kormányzója köszönetként palotája kertjében búcsúztatta a magyar csapatot.
Azt, hogy mennyi áldozatot követelt a szeptember végi, 7,6-es erősségű földrengés, még mindig nem tudni. Mint arról beszámoltunk, a hivatalos adatok egymásnak ellenmondók, nyolcszáz és több ezer között ingadoznak. Az indonéz kormány nemzetközi segítséget kért, Magyarországról a Baptista Szeretetszolgálat, a Magyar Vöröskereszt és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kutyás, műszaki mentő, illetve egészségügyi csapatai elsőkként indultak útnak. Nyugat-Szumátra tartomány székhelyén, a legsúlyosabb károkat elszenvedett Padangban kaptak feladatot. Több ezer épület – közöttük kórházak és szállodák – összedőlt, a magyarok ezek romjai között kutattak a rekkenő melegben és a folyamatosan zuhogó esőben, de csak halottakat találtak. Öt nappal a katasztrófa után az indonéz kormány lefújta a kutatást, mondván, már nincs esély arra, hogy túlélőkre bukkanjanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.