Hazaérkezett tegnap délelőtt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és a Magyar Vöröskereszt humanitárius csapatának tíz tagja és három kutyája a földrengés sújtotta Indonéziából. A budapesti Pannon kutyás kutató-mentőkből és a zalaegerszegi speciális mentőkből álló csapat – orvosok, műszaki és kutyás mentők – hat napot dolgozott Nyugat-Szumátra tartományban.
A társaság két tagja, a csoport vezetője és egy mentőkutyás nő csak ma érkezik haza, mert lekéste a gépet. A szingapúri repülőtéren ugyanis az egyik kutya a berakodáskor kiszabadult. A megriadt állatot csak órákkal később, a biztonsági szolgálat és rendőrök segítségével, a kifutópályán találták meg, és helyezték biztonságba. Átmenetileg a repülőteret is bezárták – tájékoztatta lapunkat Szentes Görgy, az OKF szóvivője.
A magyarok a legsúlyosabb károkat elszenvedett nagyvárostól, Padangtól hatvan kilométerre nyugatra lévő, hetvenezres Pariaman város körzetében kaptak megbízást orvosi segítségnyújtásra. Mobil kórházat állítottak fel, betegeket, sérülteket láttak el, túlélőket és holttesteket kerestek a hegyi falvakban, rendkívül magas páratartalom közepette, negyven-ötven Celsius-fokos hőségben – fűzte hozzá a szóvivő. Löcher Zsuzsanna kutyás mentőként is dolgozó honvéd orvos őrnagy a távirati irodának elmondta, a csapat tagjait úgy válogatták, hogy bármilyen mentési feladatot el tudjanak látni. Számos romba dőlt házat és néhol nyolc méter vastag, mindent elborító sártengert láttak. A bázisuk közelében, egy kis faluban, ahol négy házat sodort el a sárlavina, kapával keresték a föld alatt a helybéliek a hozzátartozóikat. Hat ember holttestét jelezték a mentőkutyák. Távozásukkor a megmaradt gyógyszereket, orvosi eszközöket átadták egy, a földrengésben megrongálódott kórháznak. Muszlim Kaszim, Padang-Pariaman kormányzója köszönetként palotája kertjében búcsúztatta a magyar csapatot.
Azt, hogy mennyi áldozatot követelt a szeptember végi, 7,6-es erősségű földrengés, még mindig nem tudni. Mint arról beszámoltunk, a hivatalos adatok egymásnak ellenmondók, nyolcszáz és több ezer között ingadoznak. Az indonéz kormány nemzetközi segítséget kért, Magyarországról a Baptista Szeretetszolgálat, a Magyar Vöröskereszt és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kutyás, műszaki mentő, illetve egészségügyi csapatai elsőkként indultak útnak. Nyugat-Szumátra tartomány székhelyén, a legsúlyosabb károkat elszenvedett Padangban kaptak feladatot. Több ezer épület – közöttük kórházak és szállodák – összedőlt, a magyarok ezek romjai között kutattak a rekkenő melegben és a folyamatosan zuhogó esőben, de csak halottakat találtak. Öt nappal a katasztrófa után az indonéz kormány lefújta a kutatást, mondván, már nincs esély arra, hogy túlélőkre bukkanjanak.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország