A három hullám együtt gördül be a kikötőbe, a hármas hazaérkezett – idézte a rá jellemző szinte félénk mosolyával a másodállásban költő Herman Van Rompuy belga miniszterelnök saját maga költötte holland nyelvű versét egy hete Brüsszelben, a pódiumon először a tőle balra ülő José Luis Zapatero spanyol, majd a jobbján helyet foglaló Bajnai Gordon magyar kormányfőre pillantva. Kollégái láthatóan nagyra értékelték az éppen bemutatkozó „trió”, vagyis a 2010-től kezdődő hármas spanyol–belga– magyar uniós elnökség költői megfogalmazását. Csakhogy egyre inkább úgy fest, Van Rompuy nem lesz ott az elnökségben, mert otthagyhatja a belga kormányt, és az Európai Unió első elnöke lesz.
A Václav Klaus cseh elnök aláírását követően most már rohamléptekkel életbe lépő lisszaboni szerződés értelmében az Európai Uniónak két és fél éven át – egyszeri meghosszabbítással – csúcsvezetője lesz, aki az ötszázmilliós közösséget képviseli globálisan.
Eleinte inkább a munkáspárti Tony Blair volt brit miniszterelnök tűnt esélyesnek, de az utóbbi hetekben mindinkább növekedtek a vele kapcsolatos ellenérzések. Azért is, mert a kontinenstől szándékosan távolságot tartó Nagy-Britannia miniszterelnöke volt, amely ország sem az eurózónának, sem a schengeni övezetnek nem tagja. Nem is beszélve arról, hogy nem csak a brit választók találták egyenesen viszszataszítónak Bush amerikai elnök palotapincsijének szerepében, aki az iraki háború lelkes támogatója volt, de az izraeli–palesztin konfliktus rendezésében a „kvartett” részéről kinevezett közvetítői szerepében is kudarcot vallott teljes tétlenségével. Ennek ellenére Blair nem adta fel: most már nemcsak Gordon Brown brit munkáspárti miniszterelnök nyomja, de ő is saját érdekében telefonált Sarkozy francia elnöknek és Merkel német kancellárnak.
A belga miniszterelnökön kívül az elnöki posztra az esélyesebbek között emlegetik még a szintén kereszténydemokrata, 53 éves Jan Peter Balkenende holland miniszterelnököt, valamit a nála egy évvel idősebb, jobbközép Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt, a „maastrichti szerződés atyját”, amely annak idején létrehozta az eurót.
Az otthon „nélkülözhetetlen Hermanként” ismert Van Rompuy megválasztása ellen leginkább épp a belgák lázadnak, mert szükségük van a kormányban végre stabilitást megteremtő józan kormányfőre.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú