A belga kormányfő lehet az EU-elnök

Miután Václav Klaus aláírásával már elhárult az utolsó akadály is a lisszaboni szerződés hatálybalépése elől, az Európai Unió elnöki posztjáért indult harcban a 62 éves, kereszténydemokrata Van Rompuy belga miniszterelnök a legesélyesebb. Őt csak Belgium ellenzi, mert szüksége van rá kormányfőként.

2009. 11. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három hullám együtt gördül be a kikötőbe, a hármas hazaérkezett – idézte a rá jellemző szinte félénk mosolyával a másodállásban költő Herman Van Rompuy belga miniszterelnök saját maga költötte holland nyelvű versét egy hete Brüsszelben, a pódiumon először a tőle balra ülő José Luis Zapatero spanyol, majd a jobbján helyet foglaló Bajnai Gordon magyar kormányfőre pillantva. Kollégái láthatóan nagyra értékelték az éppen bemutatkozó „trió”, vagyis a 2010-től kezdődő hármas spanyol–belga– magyar uniós elnökség költői megfogalmazását. Csakhogy egyre inkább úgy fest, Van Rompuy nem lesz ott az elnökségben, mert otthagyhatja a belga kormányt, és az Európai Unió első elnöke lesz.
A Václav Klaus cseh elnök aláírását követően most már rohamléptekkel életbe lépő lisszaboni szerződés értelmében az Európai Uniónak két és fél éven át – egyszeri meghosszabbítással – csúcsvezetője lesz, aki az ötszázmilliós közösséget képviseli globálisan.
Eleinte inkább a munkáspárti Tony Blair volt brit miniszterelnök tűnt esélyesnek, de az utóbbi hetekben mindinkább növekedtek a vele kapcsolatos ellenérzések. Azért is, mert a kontinenstől szándékosan távolságot tartó Nagy-Britannia miniszterelnöke volt, amely ország sem az eurózónának, sem a schengeni övezetnek nem tagja. Nem is beszélve arról, hogy nem csak a brit választók találták egyenesen viszszataszítónak Bush amerikai elnök palotapincsijének szerepében, aki az iraki háború lelkes támogatója volt, de az izraeli–palesztin konfliktus rendezésében a „kvartett” részéről kinevezett közvetítői szerepében is kudarcot vallott teljes tétlenségével. Ennek ellenére Blair nem adta fel: most már nemcsak Gordon Brown brit munkáspárti miniszterelnök nyomja, de ő is saját érdekében telefonált Sarkozy francia elnöknek és Merkel német kancellárnak.
A belga miniszterelnökön kívül az elnöki posztra az esélyesebbek között emlegetik még a szintén kereszténydemokrata, 53 éves Jan Peter Balkenende holland miniszterelnököt, valamit a nála egy évvel idősebb, jobbközép Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnököt, a „maastrichti szerződés atyját”, amely annak idején létrehozta az eurót.
Az otthon „nélkülözhetetlen Hermanként” ismert Van Rompuy megválasztása ellen leginkább épp a belgák lázadnak, mert szükségük van a kormányban végre stabilitást megteremtő józan kormányfőre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.