A brit ComRes, a CommunicateResearch Ltd. igazgatója, Andrew Hawkins Brüsszelben hozta nyilvánosságra cégének azt a felmérését, amely tizenhét európai ország politikai-ideológiai hangulatát térképezte fel. A felmért országok között uniós és EU-n kívüli országok is szerepelnek. A „Pollwatch” novemberi jelentésének második bekezdése rögzíti: „Míg egyes európai vezetők továbbra is olyan népszerűek, mint amiről máshol kollégáik csak álmodni mernek (lásd Magyarországon a Fidesz sztratoszférikus támogatottságát), más vezetők, mint a brit Gordon Brown és az ukrán Viktor Juscsenko, várhatóan vereséget szenved az elkövetkező hónapokban”.
A magyarországi felmérést a Tárki végezte. A felmérés szerint a Fidesz támogatottsága jelenleg 65 százalékon áll. Őt követi az MSZP 18 százalékkal és a Jobbik 12 százalékkal. A negyedik három százalékkal a Magyar Demokrata Fórum, míg a sort az SZDSZ zárja egy százalékkal. A Magyarországra vonatkozó részben a ComRes megjegyzi, a „középjobboldali Fidesz” és a „nacionalista Jobbik” együttes támogatottsága jelenleg 77 százalékos.
Ami a közvélemény-kutató cég háza táját illeti, a brit konzervatívok jelenlegi támogatottsága 40, a Munkáspárté 27 százalék. Hazánkra Brüsszelből tekintve ugyanakkor igen kellemetlen felmérés látott napvilágot a tegnapi Wall Street Journal című amerikai napilap európai kiadásában A keleti tömbben gyanakodva néznek a demokráciára címmel. Az európai országokban a közvélemény-kutatást a világszerte nagy tekintéllyel övezett amerikai Pew Research Center végezte. A felmérés – Magyarországra nézve sokkoló eredménye – szerint a megkérdezett magyarok 72 százaléka szerint gazdasági helyzetük a mainál jobb volt a kommunisták idején. Sőt az egykori szocialista országokban megszondázottak szerint csak Magyarországon és Ukrajnában vannak kisebbségben azok, akik a kapitalizmust jónak tartják.
Az amerikai Pew Research Center jelentése szerint mi tartjuk legfontosabbnak a demokrácia értékeit, ugyanakkor nálunk a legrosszabb az unió megítélése, csak 20 százalék gondolja jónak a csatlakozást. A demokrácia alapértékeinek elfogadását vizsgálva a magyarok a többi népnél fontosabbnak tartják a szólásszabadságot (a megkérdezettek 65 százaléka), a tiszta választásokat (70 százalék), a vallásszabadságot (66 százalék). Ugyanakkor az igazságos jogrendszer (59 százalék) és a szabad sajtó tekintetében (79 százalék) a második helyen állunk a kelet-európai országok között. Arra a kérdésre, hogy mi a három legfontosabb probléma az országban, a korrupciót, a bűnözést és a környezetszennyezést neveztük meg.
A Pew elődje, a Times Mirror Center 1991 tavaszán kilenc országban 12 500 ember megkérdezésével tette fel azokat a kérdéseket, mint amelyeket most utódja megismételt. Akkor a magyaroknak még 80 százaléka mondta azt, hogy támogatja a kapitalizmust. Ma 46 százalékuk.
Ugyanakkor az egyetlen páneurópai folyóirat, a negyedévente megjelenő Europe’s World legfrissebb számának Nézetek a fővárosból című rovatában a kormányhoz kötődő Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója ismeri el: ma már nem mondható, hogy „populista” nézetet vallanak azok a magyarok – és volt kelet-közép-európaiak –, akik tapasztalatuk alapján érzik, másodrendű státusuk van az Európai Unióban.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése