A magyarok többsége elveti a kapitalizmust

Tizenhét európai ország politikai-ideológiai hangulatát mérték egy nemzetközi felmérésben, amely megállapította: Magyarországon a Fidesznek „sztratoszferikus” a támogatottsága. A Wall Street Journalból pedig kiderül: az unióban egyedül nálunk veti el a többség a kapitalizmust. Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója viszont „felfedezte”: Közép- és Kelet-Európát a másodrendű státus szelleme járja be.

2009. 11. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit ComRes, a CommunicateResearch Ltd. igazgatója, Andrew Hawkins Brüsszelben hozta nyilvánosságra cégének azt a felmérését, amely tizenhét európai ország politikai-ideológiai hangulatát térképezte fel. A felmért országok között uniós és EU-n kívüli országok is szerepelnek. A „Pollwatch” novemberi jelentésének második bekezdése rögzíti: „Míg egyes európai vezetők továbbra is olyan népszerűek, mint amiről máshol kollégáik csak álmodni mernek (lásd Magyarországon a Fidesz sztratoszférikus támogatottságát), más vezetők, mint a brit Gordon Brown és az ukrán Viktor Juscsenko, várhatóan vereséget szenved az elkövetkező hónapokban”.
A magyarországi felmérést a Tárki végezte. A felmérés szerint a Fidesz támogatottsága jelenleg 65 százalékon áll. Őt követi az MSZP 18 százalékkal és a Jobbik 12 százalékkal. A negyedik három százalékkal a Magyar Demokrata Fórum, míg a sort az SZDSZ zárja egy százalékkal. A Magyarországra vonatkozó részben a ComRes megjegyzi, a „középjobboldali Fidesz” és a „nacionalista Jobbik” együttes támogatottsága jelenleg 77 százalékos.
Ami a közvélemény-kutató cég háza táját illeti, a brit konzervatívok jelenlegi támogatottsága 40, a Munkáspárté 27 százalék. Hazánkra Brüsszelből tekintve ugyanakkor igen kellemetlen felmérés látott napvilágot a tegnapi Wall Street Journal című amerikai napilap európai kiadásában A keleti tömbben gyanakodva néznek a demokráciára címmel. Az európai országokban a közvélemény-kutatást a világszerte nagy tekintéllyel övezett amerikai Pew Research Center végezte. A felmérés – Magyarországra nézve sokkoló eredménye – szerint a megkérdezett magyarok 72 százaléka szerint gazdasági helyzetük a mainál jobb volt a kommunisták idején. Sőt az egykori szocialista országokban megszondázottak szerint csak Magyarországon és Ukrajnában vannak kisebbségben azok, akik a kapitalizmust jónak tartják.
Az amerikai Pew Research Center jelentése szerint mi tartjuk legfontosabbnak a demokrácia értékeit, ugyanakkor nálunk a legrosszabb az unió megítélése, csak 20 százalék gondolja jónak a csatlakozást. A demokrácia alapértékeinek elfogadását vizsgálva a magyarok a többi népnél fontosabbnak tartják a szólásszabadságot (a megkérdezettek 65 százaléka), a tiszta választásokat (70 százalék), a vallásszabadságot (66 százalék). Ugyanakkor az igazságos jogrendszer (59 százalék) és a szabad sajtó tekintetében (79 százalék) a második helyen állunk a kelet-európai országok között. Arra a kérdésre, hogy mi a három legfontosabb probléma az országban, a korrupciót, a bűnözést és a környezetszennyezést neveztük meg.
A Pew elődje, a Times Mirror Center 1991 tavaszán kilenc országban 12 500 ember megkérdezésével tette fel azokat a kérdéseket, mint amelyeket most utódja megismételt. Akkor a magyaroknak még 80 százaléka mondta azt, hogy támogatja a kapitalizmust. Ma 46 százalékuk.
Ugyanakkor az egyetlen páneurópai folyóirat, a negyedévente megjelenő Europe’s World legfrissebb számának Nézetek a fővárosból című rovatában a kormányhoz kötődő Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézetének igazgatója ismeri el: ma már nem mondható, hogy „populista” nézetet vallanak azok a magyarok – és volt kelet-közép-európaiak –, akik tapasztalatuk alapján érzik, másodrendű státusuk van az Európai Unióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.