Feloldotta a szaktárca az új influenza elleni oltóanyag beszerzésére vonatkozó szerződés titkosítását. A dokumentumot tegnap előzetes bejelentkezés alapján kaphatták meg az újságírók a minisztérium épületében. Az Omninvest Kft.-vel kötött szerződést eredetileg tíz évre szolgálati titokká minősítették, a nyilvánossá tételről azután döntöttek, hogy az adatvédelmi biztos is felszólította erre a szakminisztert.
Néhány érdekesség kiderül az iratokból. Az egyik, hogy az indokoltnál sokkal többe kerül az oltóanyag a patikákban: az ára közel duplájára nő, mire a gyártósorról a gyógyszertárak polcaira jut. Amikor az Omninvest pilisborosjenői üzemében az ampullákat bedobozolják, még csak nettó 1090 forintba kerülnek. Amikor azonban a páciens megvásárolja a szert, már 1930 forintot kérnek el tőle. A jelentős árkülönbözet miatt nem a gyártó s nem is a patikustársadalom okolható, hanem az állam. A különbség nagyobbik részét ugyanis egy állami szerv, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) teszi rá – a máskor szokásos 5-7 százalékos nagykereskedelmi árrés helyett 45 százalékot –, s a patikáknak már 1595 forint plusz áfáért adja a készítményt. Teszi ezt úgy, hogy a kiszállítás feladatát néhány nap elkeseredett próbálkozás után át kellett adnia az ÁNTSZ-nek. Az államnak az EKI-n keresztül tehát közel egymilliárd forintos bevétele származhat, ha a patikáknak eladják mind a kétmillió ampulla vakcinát. A páciensek pedig duplán fizethetik meg a különbözetet. Egyszer a patikában, másodszor pedig a háziorvosnál, aki ugyanis a beadásért ugyanannyi pénzt elkérhet, amennyibe az oltóanyag került. Ha pedig többe kerül az oltóanyag, akkor többet lehet elkérni annak beadásáért is. Mindeközben az MSZP arra kérte a háziorvosokat, hogy tekintsenek el a szúrásért elkérhető összegtől.
Fizetés jövőre
A szerződés nem szolgál magyarázattal arra, hogy miért nem lehet még mindig kapni a vakcinát számos gyógyszertárban. A kontraktus szerint október 15-ig első tételként ötvenezer adagot szállított, attól kezdve pedig folyamatosan biztosítja az igényelt mennyiséget a ciprusi hátterű magáncég, amelynek valódi tulajdonosaira a papírokból sem derül fény. A dokumentumból egyébként kiderül az is, hogy a vakcinaszámla nagyobb részét nem idén, hanem a jövő évi költségvetésből fizeti ki az állam. 2009-ben csak 801 millió, míg jövőre 3,746 milliárd forintot kell a lakosság számára térítésmentesen juttatott 4 millió adag vakcináért fizetni. Ha ez nem fogy el, akkor a megmaradt mennyiséget nem köteles visszavenni az Omninvest. A patikákba rendelt kétmillió oltóanyagot bizományos értékesítésben használhatja fel a készletgazdálkodási intézet, a megmaradó tételek miatt ott nem érheti kár az államot. Érdekes, hogy míg a szerződés szerint az Omninvest Kft. köteles volna minden darab vakcinához a steril fecskendő és a tű mellé betegtájékoztatót is adni, ezt nem teszi meg. A patikusoknak kell azt darabonként fénymásolniuk. Az Egészségügyi Minisztérium nem teszi fel internetes oldalára a teljes szerződést, de azt előre egyeztetett időpontban bárkinek kiadják.
Rendkívüli szünet
Székesfehérváron tegnap újabb két oktatási intézményben rendeltek el rendkívüli szünetet. A Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskolában, valamint a Püspök-kertvárosi Óvodában is kimutatták a H1N1 vírust. A múlt csütörtökön bezárt baki óvodába járó két kisgyermeknél is kimutatták egyébként a H1N1 új típusú vírust. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház néhány osztályán – a szülészet-nőgyógyászati részlegen és az intenzív osztályokon, valamint az egész gyermek-egészségügyi központban – mától látogatási tilalom lépett életbe az új influenza terjedése miatt.
A fideszes Pesti Imre tegnapi sajtótájékoztatóján a kormányt bírálta, mondván, káosz van az új vírus elleni oltás körül, a kabinet nem biztosít elegendő forrást ahhoz, hogy a háziorvosok beadják az oltóanyagot.
Kökény Mihály MSZP-s szakpolitikus szerint a kabinet napokon belül dönt arról, hogy miként javíthatja az új influenza elleni térítéses védőoltás hozzáférési lehetőségeit.
Oltópontok
Az Egészségügyi Minisztériumban néhány nap múlva születhet döntés arról, hogy miként teszik könynyebben hozzáférhetővé a lakosság számára az oltást. Székely Tamás szakminiszter egyik javaslata szerint oltópontokat létesítenének közterületeken. Ennek előzménye, hogy Bajnai Gordon kormányfő kritizálta az egészségügyi tárcát, amiért továbbra is akadozik a vakcinaellátás.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria