Két év felfüggesztett a néhai elnök fiának

2009. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghiúsult fegyvervásár. Kis híján kolumbiai terroristáknak adott el kalasnyikovokat a romániai Romarm állami fegyvergyár – szerepel az ENSZ leszerelési kutatóintézetének jelentésében. A dokumentum szerint a románok 2007-ben géppisztolyok, -karabélyok, rakétavetők és lőszer eladásában állapodtak meg az Egyesült Államokban idén harminc év börtönnel sújtott Monzer al-Kasszar fegyverkereskedőhöz közel álló brit céggel, amely aztán a FARC gerilláinak kívánta továbbadni a szállítmányt. (R. Sz.)


Befolyással való üzérkedés miatt egy párizsi bíróság kétéves felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a néhai francia szocialista elnök, Francois Mitterand idősebbik fiát, Jean-Christophe-ot. Az úgynevezett Angola-gate-ügyben a négy vádlott között van még egy magas rangú politikus, Charles Pasqua volt belügyminiszter is. Az elnök fiának még 375 ezer euró kártérítést is kell fizetnie, de a másik magas rangú vádlott, Pasqua már nem volt ilyen szerencsés, neki egy évig biztos börtönben kell maradnia. A két „kisebb hal”, a francia–brazil– angolai állampolgárságú vállalkozó, Pierre Falcone ténylegesen, az orosz–izraeli (illetve francia és kanadai) állampolgárságú, szintén üzletember Arkagyij Gajdamak pedig elméletileg követi másik két üzlettársát, de hosszabb időre: hat évre. Falcone-t rögtön letartóztatták az ítélethirdetés után, de Gajdamak ellen elfogatási parancs van érvényben, mert Oroszországba utazott.
Az Angola-gate azért vert föl ekkora port, mert egy korrupciót is kutató nemzetközi civil szervezet, a Global Witness 2002-es jelentésében nyilvánosságra hozta, hogy 1993–1998 között francia – és a ZTS Ozos nagyvállalat révén szlovák – közvetítéssel szállítottak orosz fegyvereket, harckocsikat és helikoptereket az angolai polgárháború (1992–2002) későbbi baloldali győztesének. A 790 millió dolláros üzletből bőven jutott kenőpénz a negyven francia politikusnak és üzletembernek, de a tizenöt magas rangú angolai érdekeltnek is. A francia elemzők szerint azonban valószínűleg gyorsan feledésbe merül az ügy, mert a francia elnök, Nicolas Sarkozy fantáziát lát a kétoldalú kapcsolatokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.