Klaus bebetonozta a dekrétumokat

Václav Klaus feltételének teljesítésével ért véget tegnap a kétnapos uniós csúcs. Az európai vezetők megegyeztek abban is, hogy közösen lépnek fel a koppenhágai éghajlati csúcson. Megállapodás született abban is, hogy november közepe táján rendkívüli EU-csúcsot tartanak, ahol már neveket ajánlanak a lisszaboni szerződésben rögzített vezetői pozíciók betöltésére.

2009. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eleget tettek az Európai Unió tegnap befejeződött csúcstalálkozójának résztvevői Václav Klaus cseh elnök követelésének, aki kijelentette, csak akkor írja alá a liszszaboni szerződést, ha Prága mentességet kap az abban foglalt alapjogi charta alól. Mivel a cseh alkotmánybíróság várhatóan november 3-án hoz döntést a lisszaboni szerződés ellen a cseh szenátus által benyújtott kifogás ügyében, vagyis arról, hogy az EU reformszerződése nem ellentétes-e a cseh alkotmánynyal, Klaus az uniónak kedvező döntés esetén ezt követően – mint ígérte – novemberben aláírja a szerződést, majd annak római letétbe helyezése után december elsejével az már életbe is léphet.
Fredrik Reinfeldt, az unió soros elnökségét ellátó Svédország miniszterelnöke kijelentette, a megállapodást az tette lehetővé, hogy sok európai politikus vezetői erőt és jóakaratot tanúsított. Jiri Weigl, Klaus hivatalának vezetője pedig azt mondta, a köztársasági elnök nagyon jónak találja az elért eredményt, és nem fog több aggályt felvetni a szerződéssel kapcsolatban. Diplomaták szerint a tagállamok állam-, illetve kormányfői által elfogadott formula biztosítja azt, hogy a Benes-dekrétumokat az európai jog nem nyilváníthatja érvénytelennek. Hozzátették, e veszély a cseheken kívül a többi ország szerint nem is állt fenn, mivel a lisszaboni szerződésnek és az ahhoz kapcsolódó alapjogi chartának nincs visszamenő hatálya. A csehek tehát – noha más okból, mint a britek és a lengyelek, akiknek a mentességét a lisszaboni szerződés jelenlegi formája rögzíti – szintén megkapták, amit követeltek. De az ő mentességüket előreláthatólag egy olyan jegyzőkönyv rögzíti majd, amelyet az unió következő bővítésének szerződéses szövege tartalmaz, amit a tagországok mindegyikének ismét ratifikálnia kell. Ez Horvátország és Izland várhatóan 2011-es csatlakozásával lesz esedékes.
A tárgyalópartnerek Brüsszelben megegyeztek abban is, hogy november közepe táján még egy, rendkívüli csúcstalálkozót tartanak, ahol megállapodnak abban, hogy a lisszaboni szerződésben rögzített vezető pozíciókra kiket jelöljenek, elsősorban az Európai Uniót a világon képviselő személyt és az unió vezető külpolitikusát illetően. Franciaország és Németország abban tegnap már megállapodott, hogy az Európai Unió elnökének ugyanazt a személyt jelölik, jelentette ki Nicolas Sarkozy francia elnök, aki hozzátette, annak nevét a kellő időben hozzák majd nyilvánosságra. Azt azonban érzékeltette, hogy a munkáspárti volt brit miniszterelnöknek, Tony Blairnek igencsak gyengék az esélyei. Uniós diplomaták szerint a csúcs után úgy tűnik, Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök a legesélyesebb.
Ami a közelgő koppenhágai éghajlati világ-csúcstalálkozót illeti, a tagországok vezetői megállapodtak abban, hogy közösen lépnek fel a dán fővárosban. Célul tűzték ki azt, hogy a szegény országokat segíteni fogják a klímaváltozás elleni küzdelmükben, de abban nem tudtak dűlőre jutni, hogy konkrétan milyen összeget fordítsanak erre a célra. Ugyanakkor kompromisszum született abban, hogy a volt szocialista országoknak – amelyek eleinte nem kívántak hozzájárulni a szegény országok támogatásához, azzal is érvelve, hogy ezzel maguknál gazdagabb országokat is segítenének – kevesebbet kell majd fizetniük, azaz hozzájárulási képességüknek megfelelő összeget tesznek be a közös kasszába. Az EU közös álláspontja szerint – amelyet már tavaly elfogadtak – az üvegházhatást létrehozó gázkibocsátást legalább 20 százalékkal kívánják csökkenteni mostantól 2020-ig, vagy pedig akár 30 százalékkal, hogyha eléggé nagyra törő megállapodás születik Koppenhágában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.