A Böszörményi Gergely által elindított Kárpát-medencei magyarok zenéje célja a határokon való kulturális átjárás elindítása és az így szövődő kapcsolatok minél szélesebb körű elterjesztése. Az egyes elcsatolt területeken élő művészek ugyanis ritkán ismerik egymást, és a közös koncertek jó alkalmat teremthetnek a találkozásra.
A ma esti műsor elsősorban négy területre koncentrál: Agócs Gergely és a Bástya Citerazenekar képviseli a Felvidéket, Bakos Árpád a Vajdaságot, ő egyébként a kisebbségek békés egymás mellett élése jegyében egy bosnyák és egy szerb zenész barátjával érkezik, a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű című előadása Erdélyt jeleníti meg, a kísérő zenekar prímása, Pál István „Szalonna” pedig Kárpátalján született. Az esemény fővédnöke Mádl Dalma, a Magyar Karitász jószolgálati nagykövete, egyházi védnöke pedig Bölcskei Gusztáv református püspök lesz.
A koncertet megelőzően délután fél öttől Kárpát-medencei kulturális konferenciát rendeznek 8 koncert – 8 ország – egy nemzet címmel, amelyen több határon túli intézmény vezetője is jelen lesz. Kárpátaljáról a II. Rákóczi Ferenc Főiskola elnök asszonya, Orosz Ildikó, Erdélyből Tonk Márton, a kolozsvári Sapientia Egyetem dékánja, Délvidékről a Szabadkai Városi Könyvtár vezetője, Ágoston Valéria, Szlovéniából többek között Kepe Lili, a Lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet igazgatója vesz részt a tanácskozáson, de a Felsőőri Burgenlandi Magyar Kulturális Egyesület, illetve a révkomáromi könyvtár és művelődési ház is képviselteti magát. Böszörményi Gergely lapunknak elmondta: a tanácskozáson többek között arra keresik a választ, hogy vajon annak ellenére, hogy nincs pénz az ilyen jellegű rendezvényekre, meg lehet-e oldani a célként kitűzött kulturális átjárást egy-egy zenekar vendégkoncertjével, a civil szféra, az állami intézmények és a határon túli egyesületek összefogásával, illetve hogy járható út-e, ha a nyolc ország közösen pályázik ezzel a kapcsolatépítési szándékkal az Európa Uniónál, politikusok közreműködése nélkül. Böszörményi Gergely szerint ugyanis évi ötmillió forint már elegendő lenne a rendszeres közös koncertek megszervezésére.
Bár a koncertsorozatot eredetileg a Periferic Records lemezkiadó tulajdonosa, Böszörményi Gergely és a hozzá csatlakozott 85 lemezkiadó éveken át a református egyházzal összefogva több száz darabos CD-adományozással kötötte össze, és a lemezeket egy-egy ünnepi koncert keretében adták át az egyes határon túli könyvtáraknak, ez a gyakorlat véget ért a természetbeni adományokra vonatkozó törvényváltozás miatt. De a határon túli koncertek a jövőben is folytatódnak.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése