Kulturális átjárás a határokon

Idén már nyolcadik alkalommal rendezik meg a Kárpát-medencei magyarok zenéje elnevezésű koncertet, ezúttal a Hagyományok Háza színháztermében, ahol ma este hét órakor Jókai Anna Kossuth-díjas író ünnepi köszöntőjével kezdődik a műsor.

2009. 11. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Böszörményi Gergely által elindított Kárpát-medencei magyarok zenéje célja a határokon való kulturális átjárás elindítása és az így szövődő kapcsolatok minél szélesebb körű elterjesztése. Az egyes elcsatolt területeken élő művészek ugyanis ritkán ismerik egymást, és a közös koncertek jó alkalmat teremthetnek a találkozásra.
A ma esti műsor elsősorban négy területre koncentrál: Agócs Gergely és a Bástya Citerazenekar képviseli a Felvidéket, Bakos Árpád a Vajdaságot, ő egyébként a kisebbségek békés egymás mellett élése jegyében egy bosnyák és egy szerb zenész barátjával érkezik, a Magyar Állami Népi Együttes Édeskeserű című előadása Erdélyt jeleníti meg, a kísérő zenekar prímása, Pál István „Szalonna” pedig Kárpátalján született. Az esemény fővédnöke Mádl Dalma, a Magyar Karitász jószolgálati nagykövete, egyházi védnöke pedig Bölcskei Gusztáv református püspök lesz.
A koncertet megelőzően délután fél öttől Kárpát-medencei kulturális konferenciát rendeznek 8 koncert – 8 ország – egy nemzet címmel, amelyen több határon túli intézmény vezetője is jelen lesz. Kárpátaljáról a II. Rákóczi Ferenc Főiskola elnök asszonya, Orosz Ildikó, Erdélyből Tonk Márton, a kolozsvári Sapientia Egyetem dékánja, Délvidékről a Szabadkai Városi Könyvtár vezetője, Ágoston Valéria, Szlovéniából többek között Kepe Lili, a Lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet igazgatója vesz részt a tanácskozáson, de a Felsőőri Burgenlandi Magyar Kulturális Egyesület, illetve a révkomáromi könyvtár és művelődési ház is képviselteti magát. Böszörményi Gergely lapunknak elmondta: a tanácskozáson többek között arra keresik a választ, hogy vajon annak ellenére, hogy nincs pénz az ilyen jellegű rendezvényekre, meg lehet-e oldani a célként kitűzött kulturális átjárást egy-egy zenekar vendégkoncertjével, a civil szféra, az állami intézmények és a határon túli egyesületek összefogásával, illetve hogy járható út-e, ha a nyolc ország közösen pályázik ezzel a kapcsolatépítési szándékkal az Európa Uniónál, politikusok közreműködése nélkül. Böszörményi Gergely szerint ugyanis évi ötmillió forint már elegendő lenne a rendszeres közös koncertek megszervezésére.
Bár a koncertsorozatot eredetileg a Periferic Records lemezkiadó tulajdonosa, Böszörményi Gergely és a hozzá csatlakozott 85 lemezkiadó éveken át a református egyházzal összefogva több száz darabos CD-adományozással kötötte össze, és a lemezeket egy-egy ünnepi koncert keretében adták át az egyes határon túli könyvtáraknak, ez a gyakorlat véget ért a természetbeni adományokra vonatkozó törvényváltozás miatt. De a határon túli koncertek a jövőben is folytatódnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.