Mély csapda?

2009. 11. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió tegnap fellélegzett, ugyanis Václav Klaus cseh államfő nem jelentett be újabb feltételt ahhoz, hogy a cseh alkotmánybíróság november 3-ra várható, Brüsszelnek kedvező döntése után végre aláírja az EU intézményi reformjához elengedhetetlenül szükséges lisszaboni szerződést. Amelyet hazánk szinte olvasatlanul derék úttörőként elsőnek, majd sorra a többi tagország is ratifikált. Klaus „csupán” azt követelte, hogy Csehország kapjon felmentést a lisszaboni szerződéshez kapcsolódó alapjogi charta hatálya alól, nehogy arra hivatkozva a második világháború után a Benes-dekrétumok alapján Csehszlovákiából elűzöttek, illetőleg leszármazottaik kártérítési igényüket érvényesíthessék. Bajnai Gordon miniszterelnök fényes sikernek látja azt, hogy az unió engedett Klaus zsarolásának, míg a Fidesz vezető politikusai azt mondták, a tegnap lezárult uniós csúcson megkötött megállapodás Európa szégyene. A Klaus-i mentességet a tervek szerint a horvátok 2011-re várható csatlakozásához fűzött jegyzőkönyvbe „csomagolják be”, és a bővítési szerződést az akkor várhatóan fideszes többségű magyar Országgyűlés nem fogja ratifikálni.
Mielőtt víziónkat felvázolnánk, hogy ebből mi lesz, játsszunk el a fantáziánkkal. Vegyünk egy abszurd példát. Azt például, hogy a Bajnai-kormány ahhoz kötötte volna a lisszaboni szerződés aláírását, hogy a magyar gazdák a ratifikálás pillanatától kezdődően ugyanannyi mezőgazdasági támogatásban részesüljenek, mint nyugat-európai társaik. Bajnai Gordon arra gondolt volna, hogy ha eddig az Európai Unióban mindenki sikeresen zsarolt, és kapott felmentést vagy külön bánásmódot a lisszaboni szerződés kapcsán, mint az írek, a britek több területen is, valamint a lengyelek, akik nem hajlandók megengedni, hogy Lengyelhonban Brüszszel kedvéért az egyneműek házasságát tolerálják, akkor ez neki is sikerülni fog. Kitartó makacsságát – még mindig a fantáziák világában maradva – teljes siker koronázza. Mire a cseh, a szlovák, a román, a francia és a német vezetők kijelentik: azzal, hogy Bajnai feltételét teljesítették, fényes diplomáciai sikert értek el. A fantázia itt véget ér. A szomorú valóság ennek az ellenkezője.
Bajnai Gordon, az MSZP-kormány ügyvezető miniszterelnöke ezzel talán rövid pályafutása legmélyebb csapdáját készítette elő a következő kormánynak, amelyet várhatóan a Fidesz ad.
Ugyanis 2011-ben, ha akkor Horvátország valóban csatlakozhat, a Fidesz az egész unióban – amely, mint tudjuk, naponta hangoztatja azt, hogy az „értékek” uniója – egyedüliként, ígéretéhez híven és választói nagy részének helyeslésétől kísérve egy Klaus-i fordulatot tesz. Ami a budapesti kormányok eddigi felfogásával – vagyis a saját érdekek helyett a mások érdekeinek buzgó képviselete – homlokegyenest ellenkező. A hatás garantáltan nagyobb lesz még annál is, amit Klaus produkciója aratott. Az Európai Unió majdnem minden tagországa páratlan vehemenciával a magyar kormány ellen fordul. Csakúgy, mint Zágráb, hiszen a budapesti „makacskodás” az ő tagfelvételüket odázza el. Nem beszélve a belső kórustól, amely múltba nézéstől kezdve a nácizmussal és a fasizmussal való flörtölésen át ötszázmillió ember érdekeinek a provinciális kötözködések oltárán való feláldozásáig mindennel vádolja majd a jobboldali kormányt.
Mély, mély csapda lesz.
Amiből csak egyetlen módon lehet kilábalni. Ha a Budapestre hónapokon át Sztálin-orgona lövedékekként becsapódó ostrom nem ijeszt meg senkit az ellenállás frontján, azaz az nem kezd morzsolódni.
Ha nem, a mély csapda helyett eredmény születik. Az unió akkor végre egy jó cél érdekében kifejtett makacsságot koronázza nekünk kedvező megoldással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.