A teljes összeg akár négyezer forint is lehet, ha valaki a gyógyszertárban vásárolja meg a készítményt, és a háziorvosa a jogszabályban meghatározott legtöbb pénzt kéri el tőle a szúrásért. Vannak azonban olyan doktorok, akik azoknak sem számolnak fel semmit az oltásért, akiknek azt megtehetnék, így náluk a páciens összes költsége csak 1930 forint.
Egyelőre 29 oltópont kezdi meg működését tesztüzemmódban, hamarosan országszerte 200 helyen fogadják a pácienseket december 22-ig. A kórházakban, az ÁNTSZ kirendeltségein létrehozott pontok reggel 8-tól este 8-ig tartanak nyitva, a szakrendelőkben létesültek az egészségügyi intézmény félfogadásához igazodnak, hacsak nem hoszszabbítják meg a nyitvatartási időt.
*
Az ÁNTSZ és az Egészségügyi Minisztérium internetes oldalán bárki megnézheti, hol vannak az oltópontok. Mint arról lapunk már beszámolt, a kijelölt helyeken azokat várják, akiknek nem jár ingyenes oltás. A térítésmentességre jogosultak továbbra is a házi-, az üzem, illetve az iskolaorvosoknál kérhetik a vakcinát. Az oltópontok létrehozásának célja az volt, hogy egyszerűbbé váljon a készítményhez való hozzájutás.
Székely Tamás hangsúlyozta: a magyar állampolgárok, illetve többek között a tartózkodási engedélylyel, vagy a menedékjoggal rendelkezők kaphatják meg az oltást a kijelölt helyeken. A magyaroknak a taj kártyájukat, a többieknek pedig a státusukat igazoló hivatalos dokumentumokat kell magukkal vinniük. A tárcavezető közölte: minden helyre 200–500 ampullát szállítottak ki, de az ellátás folyamatos lesz. Orvos és asszisztens is lesz a helyszínen. Hozzátette: a szúrásért járó 1070 forint az intézményeknél marad, amelyeknek további többletforrást is biztosítanak, hogy kifizethessék dolgozóiknak a pluszmunkát. A kijelölt helyeken kívül más egészségügyi intézmények is bekapcsolódhatnak a programba.
Falus Ferenc országos tiszti főorvos hangsúlyozta: a tömegközlekedést nem korlátozzák, bevásárlóközpontokat sem zárnak be, de a tömegrendezvények esetében elképzelhető, hogy intézkedni kell.
Melles Márta, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: néhányan már telefonon érdeklődtek az oltóközpontról, így szinte biztosra veszi, hogy lesz rá igény. Megjegyezte: eddig is működött ilyen hely az intézményben, ám nem influenza ellen oltották a pácienseket, hanem a távoli országokba utazóknak adtak be különböző kórokozók elleni vakcinát. A meglévő személyzet végzi majd az influenzaoltást többletfeladatként, de egyelőre nem tudja, hogy nekik milyen többletjuttatás jár majd ezért a munkáért.
– A kormány tesztmegoldásokkal – oltópontokkal és egyebekkel – kísérletezik, miközben a patikák jelentős részében az emberek hiába próbálnak hozzájutni a vakcinához, nincs belőle – mondta Szijjártó Péter fideszes politikus. Közölte: a járványra nem sikerült felkészülni, „ment az összevisszaság, a kiszámíthatatlanság, az átláthatatlanság és a nyerészkedés”. Eközben az oktatási intézményeken kívül már több egészségügyi intézetben is teljes, vagy részleges látogatási tilalmat rendeltek el újinfluenzás megbetegedések miatt, így például korlátozás van a nyíregyházi, a gyöngyösi, a szolnoki kórházban, valamint a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában.
WHO: biztonságos az oltás. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kizárja, hogy az új influenza elleni védőoltás okozta 41 ember halálát, akiknek az esetét a nemzeti egészségügyi szakszolgálatok vizsgálták ki hat országban. Marie-Paule Kieny, a WHO oltóanyag-fejlesztési szolgálatának igazgatója hangsúlyozta: a H1N1 elleni védőoltás ugyanolyan biztonságos, mint a szezonális influenza elleni vakcina. – Minden tízezer beoltott közül csak egynél lép fel reakció, és száz reakcióból öt súlyos – tette hozzá. A WHO adatai szerint több mint 6250 ember halt meg világszerte új influenzában április óta, amióta a H1N1 vírus altípust azonosították.
Holnap jön az igazi tél!