Az évszakonként megjelenő, harmadik számával jelentkező Tempevölgy, Balatonfüred önkormányzatának irodalmi folyóirata meghonosodott a folyóirat-palettán. A folyóirat hátlapján olvasható a címet magyarázó részlet Jókai Mór 1858-ben keletkezett, A magyar Tempevölgy című írásában, amelyben nagy meseköltőnk leírja: „Ha gazda vagyok, a Tiszamellék Rónájának adom az első rangot. Ha politikus vagyok, Erdélybe leszek szerelmes. De mint költő, a Balatonnak nyújtom a szépség almáját. Tempevölgy nem más, mint maga a varázslatos, szakrális Balaton.”
Szakrális gesztusokról vall Szőcs Géza költő Bál az univerzumban című elmélyült tanulmánya. Egy Balatonfüreden, az Anna-bál helyszínén szerkesztett folyóiratnak mi más lehetne a gondolati leitmotivja, mint a bál mitológiája, amelyben a tánc, a zene, a lüktető közös vérköráram rituális egységbe fonja a résztvevőket. Szőcs Géza a Sátán báljának irodalmi lenyomatait találja meg Bulgakov A Mester és Margarita, valamint Mark Twain A titokzatos idegen című regényének életteli lüktetésében. A pokol intenzív és negatív csodájának elemzése mellé teszi Kosztolányi Dezső Hajnali részegség című költeményében az égbolt csillagmiriádjának megjelenítését. Szőcs meggyőzően ötvözi az objektív motívumkereső tudományosságot a szubjektív lelkesedéssel a Kosztolányi-vers kapcsán. Minőségi versek csokra szerepel az őszi lapszámban, Tőzsér Árpád Esti dramolett című költeménye volt az idei Quasimodo költőverseny győztese. A novellák, köztük például Kanyó Ferenc fotóművész Egy zászlóvivő emlékei című, ’56-os tárgyú munkája a tanulmányokkal és a versekkel együtt bizonyítják a tételt, hogy az irodalmi folyóirat vivőereje a szépirodalom és a gondosan megírt értekezés. És persze a markáns, bírálatra is vállalkozó kritika, például Suhai Pál értő, érző ismertetése Praznovszky Mihály Vajda János-könyvéről.
(Tempevölgy, irodalmi, művészeti, tudományos folyóirat, harmadik szám, Balatonfüred, 2009. szeptember, 102 oldal, 300 Ft.)
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!