Utcára vonulnak a fiatal orvosok

2009. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várólista. A betegforgalom korlátozására kényszerül a Zala Megyei Kórház. A betegek arra számíthatnak, hogy az eddigi két-három hetes előjegyzési idő több hónaposra is nőhet. Elsősorban a radiológiai vizsgálatok várakozási ideje nő, az ultrahangvizsgálatokra pedig az eddigi egy helyett hat hetet kell majd várni. Az okokról szólva Manninger Jenő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke közölte: a tartozás töredékének kiegyenlítésére sem volt elegendő a Zala Megyei Kórháznak októberben juttatott nyolcvanmillió forint. Úgy vélte, több mint megdöbbentő, hogy az egerszegi gyógyintézmény novemberi finanszírozása az előző hónaphoz képest 113 millió forinttal csökkent. Ez évben a 2008. évinél 923 millió forinttal ad kevesebbet Zala legnagyobb kórházának az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Az előző év novemberéhez képest e hónapban tizenkét százalékkal kevesebb a finanszírozott teljesítmény. (G. J. A.)


Demonstrációt tartanak ma délután az orvostanhallgatók és a fiatal orvosok a fővárosban. Látványos megmozdulásukkal megalázó és nyomorúságos helyzetükre akarják felhívni az ország figyelmét. Mind a négy magyarországi orvosi egyetemről érkeznek majd résztvevők, s szimpatizánsokat is várnak. Délután fél kettőkor indul a menet a Nemzeti Múzeum elől, s körülbelül kettőre ér a Szent István-bazilika elé, ahol látványos élőképet alkotnak az akció résztvevői.
– Olyan élhetetlenné váltak a fiatal orvosok munka- és életkörülményei, hogy ez nem tolerálható tovább – fogalmazott lapunknak a Magyar Rezidens Szövetség elnöke, Papp Magor. – Másféle hozzáállást és olyan keretrendszert várunk a kormánytól, amelyben a minimális megélhetési feltételeket és a jövőképet is biztosítani lehet. Ha nem történik beavatkozás, gyorsabbá válik az orvosok elvándorlása az országból – tette hozzá. Papp Magor hangsúlyozta: a kollégák jelentős része néhány év alatt kiég, másod- és harmadállásokat vállalnak a havi 95 ezer forintos nettó fizetés mellé. A betegek is megérzik mindezt, hiszen rendre fáradt orvosokkal találkoznak.
Székely Tamás egészségügyi miniszter nemrég úgy fogalmazott: érdemi elmozdulást jövőre sem lehet tenni az egészségügyi dolgozók bérfelzárkóztatásában. Ha esetleg a GDP alakulásában pozitív elmozdulás lesz a tervezetthez képest, akkor ezt 2010-ben még át lehet értékelni – tette hozzá.
A többi közalkalmazotthoz hasonlóan tehát az egészségügyi dolgozók sem részesülnek a következő esztendőben béremelésben. A kézhez kapott fizetés persze változhat némiképp, hiszen ez több dologtól – elsősorban az adózástól – függhet.
A gyorsuló orvoselvándorlásra vonatkozó aggodalmakat erősíti, hogy a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának legutóbbi felmérése arról tanúskodik, hogy a rezidensek, illetve az orvostanhallgatók több mint hatvan százaléka fontolgatja, hogy külföldre megy dolgozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.