Rádöbbentek a szakmai szervezetek vezetői, hogy összességében kevesebb pluszpénzt kapnak, mint amennyire a kormánnyal kötött megállapodás és az egészségügyi miniszter nyilatkozatai alapján gondoltak. Ez abból vált világossá számukra, hogy a kormány a napokban nem várt kiadást rótt az intézményekre. Rendeletet fogadott el ugyanis arról, hogy „általános” finanszírozásukból kell kigazdálkodniuk a dolgozóiknak előírt keresetkiegészítést – amely az eltörölt 13. havi fizetés helyett jár azoknak a közalkalmazottaknak, akiknek a havi bruttó fizetése nem éri el a 340 ezer forintot –, s ehhez nem kaphatnak „címkézett” fedezetet a központi költségvetéstől, mint más ágazatok.
Levelet írt a miniszterelnöknek, valamint az egészségügyi és a pénzügyminiszternek a Magyar Kórházszövetség. – Azt kértük, hogy erre a tételre biztosítsanak máshonnan fedezetet, s ezzel ne csökkentsék a működésre szánt forrásainkat – fogalmazott Varga Ferenc elnök. Mint mondta: a kormánnyal kötött megállapodás, illetve Székely Tamás miniszter nyilatkozatai alapján ők biztosra vették, hogy összesen, „tisztán” 48 milliárd forintos többletet kap az ágazat az idei év végén, illetve 2010-ben.
*
Ez a keresetkiegészítés összegével már biztosan kevesebb lesz – szögezte le, majd hozzátette: ennek pontos összegét egyelőre nem tudják megmondani. Egyetértett ezzel Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség leendő elnöke, volt szocialista egészségügyi miniszter, aki szintén jelen volt a kormánnyal kötött megállapodás előtti tárgyalássorozaton.
A több mint 48 milliárdos többlet a szakmai szervezetek szerint úgy áll össze, hogy idén októberben 4,5 milliárd forintos, decemberben pedig 6 milliárdos pluszjuttatást kellene kapniuk, míg a jövő évi büdzséjüket 38 milliárddal emelték meg.
Csakhogy mára kiderült: a 6 milliárd forinthoz december helyett csak januárban férnek hozzá az intézmények, igaz, az utalás már 2009 utolsó hónapjának végén elindul. Az érintettek azonban már abban is kételkednek, hogy egyáltalán megkapják-e ezt az összeget külön tételként, vagy – mint ahogy fogalmaztak – ezzel is machinálni kezd a kormány.
– Úgy érezzük, a késedelmes utalás ellenkezik a kormánnyal kötött megállapodás szellemiségével, még akkor is, ha jogilag nem tehetünk ellene semmit – vélekedett Csiba Gábor, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetője, aki szerint az intézmények a végletekig eladósodtak, a beszállítók ellehetetlenültek, a betegellátás színvonala leromlott, a dolgozók pedig végtelenül elkeseredettek.
Az Egészségügyi Minisztérium azt közölte: mindenben eleget tesznek a szakmai szervezetekkel kötött megállapodásnak. A 4,5 milliárd forintot is időben megkapták a szolgáltatók, s a 6 milliárdot is a megállapodásban szereplő időben utalják.