Az elválasztott szerelmesek balladája

2009. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hol jársz, hová mész? címmel készített táncjátékot Kádár Kata balladája nyomán a Háromszék táncegyüttes. Ivácson László rendező-koreográfus alkotását vasárnap este hét órakor tűzi műsorára a Hagyományok Háza színházterme. Kádár Kata története az egyik legarchaikusabb régi stílusú balladánk, amelynek párhuzamait, változatait nemcsak a délszláv és a román balladákban, hanem Boccaccio Dekameronjában, Telamón király széphistóriájában is megtaláljuk, illetve a tényleges eseményt bajor krónikából ismerhetjük meg.
A táncjáték túllép az autentikus népzene és a néptánc keretein. Különlegessége, hogy egységes történeten belül ellenpontozva alkalmazza a klasszikus népzenét a dzsesszes hangzású elemekkel, a hagyományos néptáncelemeket táncszínházi, balett- és kontakttánc-elemekkel, illetve a szinte teljesen lecsupaszított, üres teret a kifinomult díszletekkel. A darab zenei szerkesztője Fazakas Levente.
Kádár Kata balladája leegyszerűsítve az egymástól elválasztott, halálukban egymásra talált szerelmesek történetét mutatja be. A magyar változatban általában a gazdag anya tiltja meg a fiának, hogy a szegény Kádár Katát feleségül vegye. Az anya tóba öli a lányt, a fiú utánaugrik, a szívtelen anya azonban így is kettéválasztja és külön temetteti őket. Sírjukon két összeölelkező kápolnavirág nő, de az anya ezeket is szétválasztja. Kádár Kata története sokakat megihletett már, ismert például Hajdú Mihály Kádár Kata című operája, a témát feldolgozó, azonos című film zenéjét pedig Kodály Zoltán szerezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.