Afelé tartunk, hogy a térségben elsőként vezethessük be az eurót – ígérte Bajnai Gordon a Neue Zürcher Zeitung tegnap megjelent számában, hangsúlyozva, hogy négy éven belül lehetséges a közös európai fizetőeszköz bevezetése. Bár Bajnai nem részletezte, hogy mely államok tartoznak „a térséghez”, mivel a szomszédos Szlovéniában és Szlovákiában már egy jó ideje euróval fizetnek, ám úgy fogalmazott, hogy jó úton haladunk. Hasonlóképp optimistán látja a helyzetet a tavaszi miniszterelnök-keresésben jelöltként említett Vértes András vezette GKI gazdaságkutató intézet tegnap megjelentetett előrejelzése is. A legtöbb elemzőintézethez képest meglepően derűlátó elemzés szerint tavasszal már be is léphetünk az euró előszobájának számító ERM–2 rendszerbe, és akár 2013-ban tagjai lehetünk az euróövezetnek. A GKI meglátása szerint jövőre egyáltalán nem csökken a hazai gazdaság teljesítménye, és a költségvetés számai tarthatók, „csak akarni kell”. Az intézet vezetője ugyanakkor elismerte: az állami vállalatok adósságrendezése miatt átmenetileg a GDP öt százalékára vagy e fölé nőhet a jövő évi deficit, vagyis jóval magasabbra, mint ami a 2010-es költségvetésben szerepel.
Bajnai és Vértes optimizmusának ellentmond az Economist Intelligence Unit (EIU) legfrissebb előrejelzése, amely szerint hazánk a világ húsz leglassúbb gazdasága között lesz jövőre. A ranglistán Jamaica és a közép-afrikai Csád között szerepelünk, mivel az intézet megítélése szerint az idei hét százalék körüli GDP-zuhanáshoz képest jövőre előreláthatólag további egy százalékkal zsugorodik a magyar gazdaság. A világ 2010-ben című kiadvány Magyarországra vonatkozó számai egyébként is igen sötét képet mutatnak. Minden országot több adat mutat be: a gazdasági növekedés üteme, az infláció mértéke, az egy főre eső GDP és a népesség alakulása. A szöveges részben a kiadványban az áll, hogy a hazánkat pénzügyi támogatással megsegítő intézmények követelésére a kormány a költségvetési hiányt kevéssel négy százalék alatt tartja, de ennek az lesz az ára, hogy a gazdaság jövőre is szűkül, noha az ideinél kisebb mértékben.
A EIU előrejelzésében szereplő adatok közül egyik sem támasztja alá a legújabb kormányzati ígéretet az euró viszonylag gyors bevezetésével kapcsolatban. – A belépéshez szükséges úgynevezett maastrichti feltételek közül jelenleg egyet sem teljesítünk, így, még ha be is lépnénk az euró előszobájába, akkor sem reális a 2013-as csatlakozás – nyilatkozta lapunknak Kutasi Gábor, a Corvinus egyetem tanára. A közgazdász arra a veszélyre hívta fel a figyelmet, hogy az ERM–2-es rendszerbe csak kötött árfolyammal, illetve szűk árfolyamsáv-meghatározással léphetnek be az egyes devizák, így a forint ellen azonnal spekulációs támadást indíthatnának, főként 2010 első felében. Kutasi szerint éppen ezért nem reális a GKI előrejelzése, amely tavaszi belépéssel számol. A szakember hangsúlyozta: nem lehet gyors kilábalásra számítani, ezért a következő három évben előreláthatólag nem is fogjuk teljesíteni a csatlakozáshoz szükséges összes követelményt.
Észtország tényleg belehúzott. Észtország hónapokon belül teljesítheti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket – közölte a balti állam központi bankjának vezetője kedden. Andres Lipstok azt mondta, hogy a bank számításai szerint Észtország tavasszal már megfelel valamennyi maastrichti kritériumnak. Az észt jegybank vezetője szerint az inflációs elvárásnak már novemberben eleget tett az ország, az államháztartási hiány az idén a GDP 2,8-2,9 százaléka, jövőre 2,7 százaléka lesz. Novemberben Joaquín Almunia, a gazdasági és monetáris ügyekért felelős európai biztos azt jósolta, hogy Észtország már 2011-ben bevezetheti az eurót. Almunia akkor úgy fogalmazott, hogy 2010-ben nem tervezik az euróövezet bővítését, 2011-ben pedig „egyetlen lehetséges pályázó van, mégpedig Észtország”. November közepén a Moody’s nemzetközi hitelminősítő és az észak-európai térségben működő Nordea bank is kiadott egy tanulmányt, amely szerint Észtország nagy eséllyel 2011-ben bevezetheti az eurót. (MTI)
Menczer Tamás: Ez még soha nem jutott eszembe! Avagy Magyar Péter ámokfutásának két hete, 1. rész.