Búcsú Tüskés Tibortól

Tüskés Tibor irodalomtörténészt, aki november 11-én, 79 esztendős korában hunyt el, ma fél kettőtől búcsúztatják írótársai a Pécsi Központi Temetőben. Temetése egy hét múlva, december 8-án, kedden fél kettőkor kezdődik Nagykanizsán a Központi Temetőben.

2009. 12. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tüskés Tibor született, vérbeli irodalomtörténész és szerkesztő, a magyar literatúra áldozatkész közvetítője, szerelmese volt, aki írásaiban különleges költői erővel és érzelmi azonosulással hozta közel az olvasókhoz az általa szeretett, becsült, nagyra tartott alkotókat. Abban a korban, amikor unos-untalan a magyar irodalom megosztottságáról hallunk és olvasunk, felüdülés Tüskés Tibor nagyszerű tanulmányait olvasni. Monográfiát írt többek között Pilinszky Jánosról, Nagy Lászlóról, Kodolányi Jánosról, Veres Péterről, Rónay Györgyről. Egyszerre volt a népi vátesznek, Illyés Gyulának és a filozofikus Weöres Sándornak leghitelesebb magyarázója.
A kiváló irodalmár Szántódon született 1930. június 30-án. 1952-ben az ELTE-n magyar–történelem szakán végzett, Dombóváron, majd Pécsett tanított. Már diákként, majd tanárként is készült az irodalomtörténeti tevékenységre, az irodalmi lapszerkesztésre.
1959–1964 között lehetett a Jelenkor szerkesztője, a lap meghatározó egyénisége. Munkáját bátran, elfogultságoktól mentesen, a minőség bűvöletében végezte. A Jelenkornak a Tüskés-időszak volt a fénykora, a folyóirat ebben az időszakban volt a hivatalos marxista és marxizáló esztétikai szellemi irányzatok ellenségeinek leghitelesebb fóruma, ahol a népi–nemzeti és az európai szellemiség legjobbjai békésen megfértek egymás mellett. Tüskés Tibor legnagyobb bűne mégis az volt a hatalom szemében, hogy a másként gondolkodók mellett közölte a tradicionalizmus legnagyobb formátumú magyar szépírója, Kodolányi János műveit is. 1964-ben leváltották, de soha nem hagyta abba az irodalomszervezést. Meghatározó értékű könyveket írt, eközben mások munkáit is precíz műgonddal szerkesztette. A rendszerváltás után újra lehetőséget kapott, sokáig szerkesztette a Somogy című folyóiratot. Munkáját számos díjjal ismerték el, többek között József Attila- és Arany János-díjjal. Halálának hírét írótársai nehezen dolgozzák fel. Újra elment valaki a nagy önzetlenek nemzedékéből, aki íróként, tanárként, szerkesztőként pótolhatatlan űrt hagy maga után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.