Egy nap alatt átvihető telefon

Az Európai Unió egyik legnépszerűbb döntése kétségkívül az volt, amelynek nyomán a mobiltelefonoknál csökkentek az úgynevezett barangolási árak, vagyis a külföldről vagy külföldre kezdeményezett hívások költségei. Ennek az intézkedésnek van néhány visszássága is, amelyekről kevesebb szó esik, illetőleg azokat egyáltalán meg sem említik. Például azt, hogy a mostani rendszerben miért drágább a saját tagországunkból egy másik tagországba telefonálni, mint egy másodikból a harmadikba.

2009. 12. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Talán az a legcinikusabb válasz erre, hogy a barangolási díjak lefaragásához derekasan hozzájáruló európai parlamenti képviselők zsebében nem egyszer csak egy saját tagországukban előfizetett telefon lapul, amellyel otthoni szeretteiket, barátaikat és munkatársaikat hívják. Ugyanakkor az Európai Parlament által elsöprő többséggel most elfogadott újabb rendelkezéseknek első pillantásra leginkább csak pozitívumai vannak. Az Európai Parlament a múlt héten két évig tartó tárgyalások után fogadta el végszavazással a távközlési csomagot. E csomag olyan távközlési reformot tartalmaz, ami egyebek között fokozza majd a versenyt az európai piacon, valamint jobb és olcsóbb vezetékes, mobil- és internetszolgáltatásokat és gyorsabb világhálós kapcsolatot eredményez majd valamennyi európai polgár számára.
Az uniós csomag december 18-án lép hatályba. Ezt követően a tagállamoknak 2011 júniusáig kell átültetniük a reform intézkedéseit nemzeti jogszabályaikba. A fontosabb intézkedések között szerepel például az, hogy ha egy másik szolgáltató mellett döntünk, jogunkban áll megtartani hívószámunkat, amit átvihetünk a másik céghez egyetlen munkanap alatt. Az Európai Parlament emellett előírta a fogyasztók jobb tájékoztatását is, mégpedig úgy, hogy valóban megértsék, mire fizetnek elő és azt, hogy mit nem tehetnek meg az adott szolgáltatás igénybevétele során. A szerződéseknek rögzíteniük kell majd a szolgáltatók számára minimálisan előírt minőségi szintet, valamint a kártérítés és a viszszatérítés mértékét, amit akkor fizetnek, ha ezt a szintet nem biztosítják.
A csomag kimondja azt is, hogy az uniós polgároknak joguk van az internethasználathoz. Ezzel kapcsolatban a tagállami intézkedéseknek tiszteletben kell tartaniuk az alapvető szabadságjogokat, ahogyan azt az emberi jogok és alapvető szabadságjogok európai egyezségokmánya szavatolja. A korlátozó intézkedéseknek megfelelőnek, arányosnak és szükségesnek kell lenniük, tiszteletben kell tartaniuk az ártatlanság vélelmét és a magánélethez fűződő jogot. A rendelkezések között az is szerepel, hogy javítani kell a 112-es segélyhívószám hozzáférésén. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezt a telefonszámot jobban népszerűsítik majd, és a hatóságok kötelessége lesz a legnagyobb földrajzi lefedettség biztosítása, akár a nemzeti segélyhívó számokon keresztül is.
Az Európai Parlament által elfogadott szabályozás kiküszöböli azt is, hogy a politika beleszólhasson a nemzeti távközlési szabályozó hatóságok mindennapi tevékenységébe. E hatóságok vezetőit nem lehet önkényesen eltávolítani. Emellett a nemzeti szabályozások arra kötelezhetik a szolgáltatókat, hogy azok szétválasszák a hálózati infrastruktúrájukat és a szolgáltatásokat kínáló üzleti egységeiket egymástól. Ez az intézkedés az uniós döntéshozók szerint fokozhatja a versenyt és ösztönözheti a cégeket arra, hogy új hálózatokba fektessenek be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.