Egyeztetés a harc előtt

Ma egyeztetnek az egészségügyi szervezetek vezetői arról, miként reagáljanak a kormány azon döntésére, amellyel – szerintük – visszaveszi a nekik juttatott pluszforrás egy jelentős részét.

2009. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Borsod megyei kórház körülbelül 280 millió forintot lesz kénytelen kifizetni a dolgozóinak jövőre keresetkiegészítésként. Ezt a fejenként bruttó 98 ezer forintos juttatást azok a közalkalmazottak kapják a megszüntetett 13. havi fizetés helyett, akiknek havi bruttó illetménye nem éri el a 340 ezer forintot. A Borsod megyei kórház munkavállalóinak több mint 90 százaléka ebbe a kategóriába tartozik. Ezért tehát ez az a kiadás, amely most leginkább borzolja az egészségügyi intézmények vezetőinek idegeit. A kormány ugyanis a napokban úgy döntött, hogy esetükben a központi költségvetés nem biztosít fedezetet erre a kötelezettségre, tehát azt az „általános” finanszírozásukból kell állniuk.
Az intézményvezetők úgy érzik, hogy a kormány visszaveszi annak az összegnek egy jelentős részét, amelynek kifizetéséről egy hosszú tárgyalási folyamat és nyomásgyakorlási akciók után sikerült megállapodniuk. Emlékezetes: a megállapodás értelmében 38 milliárd forinttal megemelték az ágazat jövő évi finanszírozását, s a kabinet vállalta továbbá, hogy novemberben 4,5 milliárd (ezt ki is fizették), decemberben pedig további 6 milliárd forintos juttatást kapnak a kórházak és a szakrendelők. Ez utóbbi tételről nemrég az derült ki, hogy ugyan elutalják az év utolsó napjaiban, ám az intézmények csak 2010 januárjában férnek majd hozzá a pénzhez.
– Mi az eddig átutalt 4,5 milliárd forintból 120 millió kaptunk, miközben a nyakunkba varrtak egy 280 milliós kiadást, amelyről korábban szó sem volt – fakadt ki Csiba Gábor, a Borsod megyei kórház főigazgatója, a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület vezetője. Ez tehát azt jelenti, hogy a kormány vissza is veszi a pluszjuttatásnak – ami tulajdonképpen csak a sorozatos elvonások egy részének visszapótlása – egy jelentős részét. A Magyar Kórházszövetség mai elnökségi ülésén a többi szakmai szervezet vezetői is jelen lesznek, hogy egyeztessenek arról, milyen lépéseket tehetnek. Levelet már többen írtak a kormányfőnek, valamint az egészségügyi és a pénzügyminiszternek, de választ egyelőre nem kaptak.
– Feltétlenül beszélünk ma a lehetséges lépésekről, de azt el kell kerülnünk, hogy úgy tűnjön, a szakma megszegi a kormánnyal kötött megállapodást – mondta Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség leendő elnöke, a Veszprém Megyei Kórház főigazgatója, volt szocialista egészségügyi miniszter. Megerősítette, hogy intézményükben is a dolgozók túlnyomó többségének jár majd a keresetkiegészítés, amelynek kifizetése óriási terhet jelent.
Eközben a Fidesz is felszólította a kormányt, hogy még az idén fizesse ki az egészségügyi intézményeknek a korábban megígért 6 milliárd forintot. Pesti Imre, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője rámutatott: a kifizetés késedelme azt jelenti, hogy egyre több kórház csak sürgősségi ellátást enged meg orvosainak, és egyre több helyen nemcsak beszállítóiknak, hanem szerződéses orvosaiknak sem tudnak fizetni. A beszállítók így arra kényszerülnek, hogy csak annyit szállítsanak, amennyit a kórházak készpénzben kifizetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.