Búcsúznunk kell újra egy legendás színésztől, nagyszüleink, szüleink bálványától. Szörényi Éva hosszú, türelemmel viselt szenvedések és betegség után hétfőn Los Angelesben elhunyt.
A művésznő, aki Magyarországon és kényszerűen választott, új hazájában is kiemelkedő pályát futott be, 1917. május 26-án született Budapesten. Már a Színművészeti Akadémia elvégzése közben, 1933-ban a Nemzeti Színház ünnepelt művészévé vált, ahol 1956-ig a vezető színésznők közé tartozott. Mindhárom nagy magyar, klasszikus gondolati színmű főszerepét eljátszotta, volt Éva a tragédiában, Melinda a Bánk bánban és Tünde a Csongor és Tündében, főszereplő számos Shakespeare-darabban, klasszikus és modern világirodalmi szerepek sorozatát formálta meg. Még diákéletének utolsó esztendejében, 1935-ben szerepet kapott A nagymama című filmben, szinte egy csapásra vált az egész ország rajongott színházi és filmcsillagává, aki átütően drámai és tündérien kedves is tud lenni. Csak a legnagyobb szerepeiből tallózva: Barátságos arcot kérek!, Mária nővér, A Noszty fiú esete Tóth Marival, Szüts Mara házassága, Régi keringő, Elkésett levél, Fűszer és csemege, Madách – Egy ember tragédiája. A szovjet megszállás korában a Nemzeti Színházban szolgálta a művészetet, hazáját szerető, az orosz elnyomást és a kommunizmust elítélő művészként, emberként állt 1956-ban a forradalom oldalára. Menekülnie kellett, de 1957-ben már főszereplőként láthatták az amerikai televízió nézői. Öt éven keresztül volt New Yorkban a Szabad Európa Rádió munkatársa. Több mint öt évtizeden át színházi és irodalmi előadásokat rendezett szerte a világon magyarok megsegítésére. Utolsó filmjét, a Színészdal – vendégségben Szörényi Évánál című művet tavaly mutatta be a televízió itthon is.
December 5-én az észak-hollywoodi Szent Károly katolikus templomban ökumenikus istentiszteleten vehetnek tőle búcsút szerettei és hívei, a szertartáson részt vesz minden hollywoodi magyar felekezetből egy pap. A hamvasztást követő temetésen a szűk családi kör tagjai lesznek jelen.
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből