Felhevült viták Dániában

Szinte semmiben sem értenek egyet a koppenhágai klímakonferencia résztvevő államai, így egyre biztosabbnak tűnik, hogy nem születik konkrét számokat tartalmazó megállapodás a globális felmelegedés megállítása érdekében. Soros György üzletember kudarcot vizionál, az EU közben több milliárd eurós segítséget ajánlott a szegényeknek.

2009. 12. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína, a világ egyik legnagyobb környezetszennyező országa hevesen bírálta tegnap a gazdagabb államok tétlenségét. Szu Vej (Su Wei), a kínai küldöttség helyettes vezetője szerint a gazdag országok ki akarnak térni a kiotói egyezményben vállaltak elől és több felelősséget raknának a szegényebb nemzetekre. Kijelentésével arra a megállapodástervezetre utalt, amelyet a napokban szivárogtatott ki a sajtó. Szu Vej tisztességtelennek nevezte, hogy a tervezet határt szabna a még fejlődésben lévő nemzetek számára úgy, hogy a legfejlettebbek még növelhetik a kibocsátásukat. Szu szerint Koppenhága sikere attól függ, mit mond és mit tesz az Egyesült Államok. A kis szigetországok és a szegény afrikai államok közben jelezték, hogy a kiotói egyezménynél jóval szigorúbb, jogilag kötelező egyezményt akarnak. Kudarccal fenyegeti a konferenciát a fejlődő országok pénzügyi támogatása körül kirobbant vita Soros György szerint. A magyar származású amerikai üzletember úgy vélte, hogy a fejlett országok évi 10 milliárd dollárról szóló javaslata nem kielégítő. Szerinte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásainak egy részét a pénzpiaci likviditás biztosítása helyett fordítsák inkább olyan projektek finanszírozására, amelyek a megújuló energiaforrások használatát segítik elő a fejlődő országokban, ehhez 100 milliárd dollárt lehetne előteremteni.
Az európai uniós országok vezetői tegnap már a délután kezdődött csúcstalálkozójuk előtt 2 milliárd eurót „gyűjtöttek össze” a szegényebb országoknak annak érdekében, hogy a globális felmelegedés elleni küzdelmükben segítsék őket – írta brüsszeli tudósítónk. A koppenhágai csúcson az ipari korszak óta legtöbb károsanyag-kibocsátásért felelős leggazdagabb országokat arra szólították fel, hogy az elkövetkező három évben évi 6,8 milliárd euróval segítsék a szegény országokat. Az unió svéd elnöksége annak ellenére kíván megállapodást összekovácsolni a 6 milliárd eurós segítségről, hogy több ország a gazdasági válságra hivatkozva még nem kötelezte el magát az alaphoz való hozzájárulás mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.